آموزش برنامه نويسي سي شارپ: ايجاد Class و Object در سی شارپ

آموزش برنامه نويسي سي شارپ: ايجاد Class و Object در سی شارپ

جلسه بيست چهارم (قسمت سوم): ايجاد Class و Object در سي شارپ

 

آموزش زبان برنامه نویسی سی شارپ

 

پیشنهاد میشود قبل از مطالعه این آموزش، حتما جلسه قبل را مطالعه کنید. (برای مشاهده جلسه قبل، بر روی این لینک کلیک کنید)

در جلسات قبل با مفاهيم Object و Class آشنا شديم. ما تا اينجا فهميديم که يک Class، هسته اصلي هر زبان برنامه نويسي شي گرا مانند سي شارپ است. در زبان هاي شي گرا، ايجاد يک Class براي نمايش داده ها و اطلاعات اجباري ميباشد. Class يک طرح اوليه از شي است که شامل متغير هايي براي ذخيره داده ها ميباشد. يک Class هيچ فضايي را اشغال نميکند. زماني يک Class فضايي از حافظه را اشغال ميکند که اطلاعاتی را درون Class تعریف کنیم

هر چيزي در سي شارپ، به همراه ويژگي ها و متد ها، با Class و اشياء در ارتباط است. هدف از ساخت Class، اين است که يک بستر براي ايجاد يک شي ايجاد کنيم. به ايجاد يک شي، instantiation گفته ميشود.

 

نحوه ايجاد Class:

شما زماني که در نزم افزار Visual Studio، يک پروژه جديد از نوع Console.App ميسازيد، به طور پيشفرض، يک Class به نام Program ساخته ميشود.

 

Class Program

 

براي ايجاد يک Class کافيست از کلمه Class استفاده کنيم. سپس یک اسم برای Class در نظر میگیریم. بهتر است هنگام نامگذاری Class ها، حرف اول با حروف بزرگ نوشته شود. البته این کار الزامی نیست.

مثال: یک Class به نام Benz ایجاد کنید و یک Objrct در آن تولید کنید. برای شروع ابتدا نام Class را از Program به Benz تغییر میدهیم. ما در اینجا خودرو بنز را برای شما مثال زدید تا راحت تر Class و شی را درک کنید

 

ایجاد یک Class
اکنون یک Class به نام Benz ایجاد کردیم

 

ما یک Class به نام Benz ایجاد کردیم. اکنون یک متغیر از نوع String ایجاد میکنیم و درون آن Properties یا مشخصات Class را تعریف میکنیم. برای مثال Properties یا مشخصاتی مانند رنگ (Color)، مدل (Color)، آپشن (Option)

اکنون یک Benz را در نظر بگیرید. این Benz یک طرح کلی میباشد. این یعنی Class. این خودروی بنز یا همان Class ما، دارای ویژگی هایی میباشد. مثلا رنگ آن مشکی است، مدل بنز،  s500 میباشد و یکی از آپشن های این خودرو cruise control است. میتوانید به دلخواه چندین ویژگی دیگر در نظر بگیرید.

به این ویژگی ها، خصوصیات یا Properties گفته میشود که ویژگی های Class را توضیح میدهد. در برنامه نویسی، خصوصیات و Properties را درون متغیر قرار میدهیم.

پس ما  ۳ متغیر به نام Color و Model و Option از نوع String ایجاد میکنیم. سپس درون آن ها یک مقدار قرار میدهیم. در بین هر Properties یا خصوصیات، علامت , میگذاریم.  همانند زیر:

 

ایجاد یک Properties

 

class Benz
{
string color = “Black”, Model = “s500”, option = “cruise control”;

       static void Main(string[] args)
{

}
}

اکنون میخواهیم یک شی یا Object ایجاد کنیم. برای ایجاد یک شی، ابتدا نام Class را مینویسیم. سپس یک اسم برای شی یا Oblect در نظر میگیریم. برای مثال MyObject  همانند زیر:

 

ایجاد شی

 

سپس علامت مساوی را میگذاریم، اکنون از کلمه کلیدی New استفاده میکنیم و در مقابل آن نام Class یا همان Benz را مینویسیم. سپس دو پرانتز باز و بسته ( ) ایجاد میکنیم.در آخر علامت ; یا سیمی کالن را قرار میدهیم. به شکل زیر:

 

class Benz
{
string color = “Black”, Model = “s500”, option = “cruise control”;

       static void Main(string[] args)
{
 Benz MyObject = new Benz();
}
}

در قسمت بالا، عبارت ;() Benz MyObject = new Benz به اين معنا است که يک نمونه از کلاس بنز ايجاد کن و نام آن را MyObject قرار بده. در اصل، شي يا Object، نمونه اي از Class ميباشد. تا اينجا ما ميدانيم که يک Class به نام Benz داريم که مشخصات يا Properties مختلفي دارد.  سپس از روي کلاس بنز، يک نمونه ايجاد کرديم که شي يا Object ميباشد. شی یا Object ایجاد شده تمام ویژگی ها و خصوصیات کلاس بنز را به ارث میبرد. خصوصیاتی مانند رنگ، مدل و …

ميتوانيم با استفاده از دستور () Console.writeLine، مشخصات یا properties هایی که برای Class در نظر گرفتیم در محیط Console چاپ کنیم. ابتدا دستور () Console.WriteLine مینویسیم. سپس درون پرانتز، نام شی یا Object را مینویسیم (MyObject) سپس یک نقطه میگذاریم و یکی از Properties یا مشخصات مربوط به Class Benz راانتخاب میکنیم و مینویسیم. به قسمت زیر توجه کنید.

    class Benz
{
string color = “Black”, Model = “s500”, option = “cruise control”;

      static void Main(string[] args)
{
Benz MyObject = new Benz();
Console.WriteLine(MyObject.color);
Console.WriteLine(MyObject.Model);
Console.WriteLine(MyObject.option);
}

}

 

اکنون اگر برنامه را اجرا کنید. ویژگی ها و خصوصیاتی که برای کلاس Benz در نظر گرفتیم، در محیط Conaole چاپ میشود. مانند زیر:

 

خروجی برنامه

 

در جلسات بعد مثال های بیشتری حل خواهیم کرد.با ما همراه باشید.

محمد امین مکارم

مطالب مرتبط

نقد و بررسی‌ها

نظر: