آموزش برنامه نویسی سی شارپ: استفاده از متغیر ها

آموزش برنامه نویسی سی شارپ: استفاده از متغیر ها

جلسه ششم: آشنایی با متغیر int (قسمت اول)

 

c sharp learnng

 

در جلسه قبل با چندین متغیر آشنا شدیم. اکنون میخواهیم با یکی از کاربردی ترین متغیر ها، به نام int یا integer آشنا شویم. گفتیم این متغیر برای اعداد صحیح بکار برده میشود. لازم به ذکر است که براي مطالعه اين جلسه، جزوه جلسه قبل را مطالعه کنيد. برای شروع یک مثال بسیار ساده، وارد نرم افزار Visual Studio میشویم. طبق آموزش های قبل، یک پروژه جدید با Templates یا الگو Windows Forms App بسازید. پس از اینکه وارد محیط نرم افزار Visual Studio شدید. در صفحه [Form1.cs [design بر روی پنجره Windows Form1 دوبار کلیک کنید (یا میتوانید روي پنجره راست کلیک کنید و بر روی View Code کلیک کنید) تا وارد محیط کدنویسی مربوط به پنجره Form1 بشوید.

 

محیط Form1.cs
تصویری از محیط صفحه [Form1.cs [design و پنجره Windows Forms که اسم این پنجره Form1 میباشد.

پس از اینکه وارد محیط کدنویسی شدیم. در قسمت private void Form1_Load قرار میگیریم که این قسمت در تصویر پایین مشخص شده است.

 

Private Void

 

میخوهیم با یک مثال ساده، متغیر int را بیشتر درک کنیم. اکنون قصد داريم، یک متغیر از جنس int تعریف کنیم و یک مقدار عددی درون این متغیر قرار دهیم. ما برای شما علاوه بر تصویر محیط کدنویسی، متن کد را قرار میدهیم.

در ابتدا یک متغیر از جنس int میسازیم. زیرا میخواهیم یک عدد درون متغیر قرار دهیم.

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{

int

}

سپس با ايجاد يک فاصله يا Space، يک اسم براي متغير ايجاد ميکنيم و مينويسيم. براي مثال Number. پس از انتخاب اسم، کاراکتر ” ; ” را در جلوي اسم انتخاب شده قرار ميدهيم. کاراکتر “;” به اين معناست که اين قسمت از دستور، به پايان رسيده است.

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{

int number;

}

اکنون ما تا اینجا یک متغیر تعریف کرده ایم و اسم “Number” را برای متغیر int انتخاب کرديم. اکنون باید یک مقدار عددی را درون متغیر بریزیم. میتوانید در روبروی کد ;int number ادامه کد را بنوییسید یا یک Enert بزنید تا به خط بعدی بروید. برای مثال ما عدد ۱۵ را در متغیر Number قرار میدهیم. پس متغیر Number را مساوی با ۱۵ قرار میدهیم. سپس یک کاراکتر “;” در اخر کد قرار میدهیم.

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{

int number;

number=15;

}

اکنون که ميخواهيم عدد ۱۵ براي ما نمايش داده شود، بايد دستور ;(MessageBox.Show(number بنويسيم. واژه MessageBox به تنهايي به معني جعبه پيام ها ميباشد. اکنون که ميخواهيم عدد ۱۵ را نمايش دهيم از دستور MessageBox استفاده ميکنيم. واژه show. به معني نشان دادن يا نمايش دادن است. سپس يک پرانتز باز ميکنيم و اسم متغيري که ميخواهيم براي ما نمايش داده شود مينويسيم که اسم متغیر ما “Number” است. سپس کاراکتر ” ; ” را در آخر دستور کد قرار ميدهيم.

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{

int number;

number=15;

MessageBox.Show(number);

}

اکنون دستور ;(MessageBox.Show(number به این معنی است که با استفاده از MessageBox.Show متغیر number را نمایش بده. و ما بدلیل اینکه عدد ۱۵ را در متغیر number قرار دادیم، باید ۱۵ را به ما نمایش بدهد.

اکنون اگر پروژه را start کنيد، با پيام زير روبرو خواهيد شد.

پيغام خطا در Visual Studio
در اين پيغام گفته شده پروژه شما، داراي خطا و Error ميباشد. اکنون بايد چک کرد و ديد که علت خطا چيست.

 

همانطور که مشاهده ميکنيد در پايين (number) يک خط قرمز کشيده شده است که به معني وجود خطاست. به تصوير زير توجه کنيد.

 

پيغام خطا در Visual Studio

در قسمت Error List، که در تصویر بالا دارای یک کادر آبی میباشد، علت ایجاد خطا را شرح داده است. متن خطا این است:  cannot convert from ‘int’ to ‘string’ Active
يعني “نميتوان متغير int را به متغير String يا رشته تبديل کرد”

دلیل این خطا یعنی که در اینجا متغیر ما int است که فقط برای اعداد صحیح مانند ۱۵ میباشد. درست است که ما در اینجا میخواهیم عدد صحیح را در Message box نشان دهیم اما Message box هر چیزی را به صورت یک متن یا رشته نشان میدهد. پس ما در اینجا باید عدد ۱۵ را که از جنس متغیر int میباشد به عنوان متغیر string یا رشته معرفی کنیم تا Message box این عدد را به عنوان یک رشته یا متن قبول کند و بتواند عدد ۱۵ را نشان دهد. همانطور که در جلسه پیش گفتیم، string یک متغیر رشته ای است که متن را نمایش میدهد. در کل هرچیزی را که بخواهیم در Message box نشان دهیم باید آن را به عنوان يک متغير string معرفي کنيم تا Message box آن را بشناسد و نمایش دهد. اکنون باید در پرانتزی که نام منتغیر را درون آن نویشتیم بنویسیم   ” ()to string. “

همانند کد های زیر:

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
int number;
number = 15;
MessageBox.Show(number.ToString());

}

” ()to string. ” يعني متغير number را به عنوان يک متغير string معرفي کنيم تا MessageBox بتوانيد آن را نشان دهد. اکنون بر روی گزینه Start در بالای صفحه کلیک کنید تا پروژه شروع بشود. همانطور که میبینید عدد ۱۵ برای شما نمایش داده میشود.

شروع پروژه

با ما همراه باشيد.

محمد امین مکارم

مطالب مرتبط

نقد و بررسی‌ها

نظر: