آموزش برنامه نویسی سی شارپ: محیط کدنویسی (قسمت سوم)

آموزش برنامه نویسی سی شارپ: محیط کدنویسی (قسمت سوم)

جلسه چهارم (قسمت سوم) : آشنایی با تابع در محیط کدنویسی

 

c sharp Logo

 

در جلسه قبل کمی با محیط کدنویسی آشنا شدیم. و مفهوم Class و شی گرایی را بیشتر درک کردیم. اکنون میخواهیم در ادامه جلسه قبل، محیط کدنویسی را بیشتر بررسی کنیم.در جلسه قبل تا حدود ی با مفهوم Public Partial class اشنا شدید. اکنون میخواهیم Public Form1 را بررسی کنیم که در تصویر پایین برای شما مشخص کرده ایم.

 

public

 

Form1 يک نوع تابع ميباشد که نرم افزار Visual Studio براي ما ساخته است.

تابع يا Functions چيست؟ زماني که ما به برنامه نويسي مشغول ميباشيم، ممکن است لازم شود يک قطعه کد را چندين بار تکرار کنيم. اين عمل ممکن است جواب دهد اما در اصل تکرار کردن يک نوع کد، سبب شلوغي و بي نظمي در محيط کدنويسي ميشود که کار مارا مشکل ميسازد. در کل خاصيت تابع اين است که از تکرار يک قطعه از کد که قبلا وارد شده است جلوگيري کند و سبب شود از کد هاي کمتري استفاده کنيم. اکنون اینکه یک تابع چگونه کار میکند و ساخته میشود در جلسات آینده به آن خواهیم پرداخت.اکنون فقط میخواهیم یک دیدگاه کلی نسبت به محیط کدنویسی داشته باشیم. توجه کنید یک تابع، در یک Class ساخته میشود. میتوانیم در یک Class چندین تابع بسازیم. Class را در جلسه قبل توضیح دادیم.

واژه Public که قبل از Form1 آمده به این معناست که تمام Class ها میتوانند از بیرون به این تابع دسترسی داشته باشند. البته ما در اینجا یک Class بیشتر نداریم که آن هم کلاس Form1 میباشد. پس تابع Form1 یک تابع عمومی یا Public است. یعنی تمام Class ها میتوانند از بیرون به این تابع دسترسی داشته باشند.

 

Form1_Load
قسمت مشخص شده در تصوير بالا تابع Form1_Load ميباشد.

زماني که بر روي Form1 کليک کرديم به اين قسمت هدايت ميشويم. اين قسمت يک تابع به نام Form1_Load ميباشد که خود نرم افزار Visual Studio براي ما ساخته است.

تابع Form1_Load بر خلاف تابع قبلي يا همان تابع Form1، يک تابع Private ميباشد. در تابع Private، فقط کلاسی که مربوط به تابع Form1_Load باشد، میتواند به این نوع تابع دسترسی داشته باشد. یعنی بقیه Class ها نمیتوانند به این تابع دسترسی داشته باشد زیرا Private است. باتوجه به این تفاسیر، تنها کلاس Form1 میتواند به تابع Form1-Load که Private میباشد دسترسی داشته باشد. زیرا این تابع در این Class تشکیل شده و مربوط به هم هستند. البته ما در اینجا یک نوع Class بیشتر نداریم که آن هم کلاس Form1 میباشد که  دو تابع، Form1 و Form1_Load در آن تشکیل شده است.

هدف از جزوات ۳ جلسه اخیر، يک آشنايي کلي با محيط کدنويسي Form1 بود و اينکه تا حدودي متوجه شويد اين محيط کدنويسي از چه اجزايي تشکيل شده است. در جلسه آینده میخواهیم با متغیر ها آشنا شویم. سپس بعد از اینکه با متغیر ها آشنا شدید، بسیار راحت تر میتوانید مفاهیم تابع، متد، پارامتر و … فراگیرید.

محمد امین مکارم

مطالب مرتبط

نقد و بررسی‌ها

نظر: