آموزش زبان برنامه نويسي سي شارپ: دستورات if و else

آموزش زبان برنامه نويسي سي شارپ: دستورات if و else

جلسه سيزدهم: آشنايي با دستورات if و else

 

دستورات if و else چيست؟

 

در جلسه قبل تا حدودي با دستورات if آشنا شديم. در اين جلسه ميخواهيم با دستور else آشنا شويم که بسيار شبيه if ميباشد. بهتر است قبل از خواندن اين جزوه، جلسه قبل را مطالعه کنيد.

else در برنامه نويسي به معني “در غير اين صورت” ميباشد. در دستور if، ما گفتيم که يک شرط برقرار ميکنيم. اگر شرط درست بود، دستورات ما اجرا ميشود، اما اگر شرط درست نبود، هيچ دستوري اجرا نميشد. اما با استفاده از دستور else، ميتوانيم تعريف کنيم که اگر شرط دستور if، برقرار نبود و اجرا نشد، دستور else اجرا شود. دستور if در اولويت قرار دارد و زود تر اجرا ميشود. در غير اين صورت دستور else اجرا ميشود. اکنون با يک مثال بيشتر با اين موضوع آشنا ميشويم.

اکنون ميخواهيم يک برنامه بنويسيم که  ۳ عدد باهم جمع شوند. اگر مجموع اعداد کمتر از ۴۰ بود، در Messagebox براي کاربر يک متن  چاپ بشود. ( براي مثال: “Hello” )

اما اگر مجموع اعداد بيشتر از ۴۰ بود، در يک Label در پنجره Form1 براي کاربر يک متن چاپ شود.

بدلیل اینکه ۳ عدد را میخواهیم جمع کنیم ۳ متغیر میسازیم . يک متغير ديگر هم ساختيم به نام answer. به ياد داشته باشيد، دليل ساخت  متغير answer اين است که حاصل جمع ۳ عدد، درون اين متغير قرار بگيرد.

 

آشنايي با دستورات if و else

 

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
int a , b , c , answer;

a = 8;  b = 10;  c = 12;

}

همانطور که در بالا مشاهده میکنید. ما ۴ متغیر از نوع int ساختیم. متغیر a,b,c و  answer. اکنون باید برای متغیر هاي a,b,c یک مقدار عددی در نظر بگيريم و هر عدد را درون يک متغير قرار دهيم. همانطور که مشاهده ميکنيد، در قسمت بالا، هر متغير را برابر با يک عدد قرار داديم.

آشنايي با متغير if و else

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
int a , b , c , answer;

a = 8; b = 10; c = 12;

answer = a + b + c;

}

در قسمت بالا، ما قصد داريم که ۳ متغير را باهم جمع کنيم و جواب را درون متغير answer قرار دهيم. متغير answer را مينويسيم و با قرار دادن يک علامت مساوي (=)، ۳ متغير را باهم جمع ميکنيم و در آخر کاراکتر ; قرار ميدهيم.

الان وقت آن است که با استفاده از دستور if یک شرط قرار دهیم.

آشنایی با دستورات if و else

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
int a , b , c , answer;

a = 8; b = 10; c = 12;

answer = a + b + c;

if (answer < 40)

MessageBox.Show(“Hello”);

}

در قسمت بالا، ابتدا يک شرط با استفاده از دستور if تعريف کرديم. سپس يک پرانتز () باز ميکنيم و درون آن عبارت ۴۰ > answer قرار ميدهيم. به توضيحات درون تصوير توجه کنيد. عبارت ۴۰ > answer به اين معني است که مقدار دروني answer کوچک تر از عدد ۴۰ است.

فراموش نکنيد که کاراکتر ” ; ” در پایان قسمت (answer < 40) قرار نمیگیرد. اکنون اگر start را بزنید، پروژه کامپایل میشود و برای شما در messagebox متن Hello  چاپ میشود.

پس از اینکه متغیر ها باهم جمع شدند و درون متغیر answer قرار گرفتند، دستور if چک میشود. اگر مقداری که درون متغیر answer قرار دارد کوچکتر از ۴۰ باشد، شرط درست است و ادامه کد ها اجرا میشود.در مثال ما، جمع متغیر ها ۳۰ میشود، پس مقدار درون متغیر answer عدد ۳۰ میباشد، در نتيجه از عدد ۴۰ کوچک تر است. سپس پیغام Hello برای کاربر چاپ میشود. توجه کنید اگر مقدار درونی متغیر answer بزرگتر از ۴۰ بود هیچ اتفاقی رخ نمیداد. میتوانید امتحان کنید.

 

اکنون دستور else را وارد برنامه میکنیم و مثال قبل را ادامه میدهیم. دستور else را مینویسیم و در جلوی کاراکتر { } میگذاریم. محتویات مربوط به else درون { } قرار میگیرد. گفتیم که زمانی که دستورات if برقرار نباشند از else استفاده میکنیم تا یک عملیات دیگری انجام دهیم. اکنون میخواهیم در ادامه مثال قبل، تعریف کنیم که اگر دستور if برقرار نبود، با استفاده از دستور else، در یک Label در پنجره Form1، یک متن را به کاربر نشان بده. پس بايد يک Label درپنجره form1 بسازيم.

در قسمت بالا بر روي form1.cs design کليک کنيد تا به اين صفحه منتقل شويد.

 

form1.cs
گزينه form1.cs design

 

پس از آنکه به اين صفحه منتقل شديد، در سمت چپ بر روي گزينه Toolbox کليک کنيد و در پنجره باز شده، گزينه Label را پيدا کنيد و بر روي آن دو بار کليک کنيد.

 

گزينه Toolbox
گزينه toolbox در تصوير بالا مشخص است.

 

سپس ابزار label براي شما در پنجره form1 ايجاد ميشود. همانطور که در جلسات قبل گفتيم، ابزار Label براي ايجاد يک متن در پنجره Form1 ميباشد.

 

ساخت Label

 

اکنون بر روي پنجره سفيد يا همان form1 دوبار کليک کنيد تا به صفحه کدنويسي برگرديد.سپس دستور else را مينويسيم.

 

دستورات if و else

 

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
int a, b, answer;
a = 10;
b = 15;

answer = a + b;

if (answer > 40)

MessageBox.Show(“Hello”);

else
{
label1.Text = “goodbye”;
}

}

در قسمت بالا دستور else را ایجاد کردیم. سپس درون { } مینویسیم، ;”Label1.Text=”goodbye  این یعنی داخل Label1 که ایجاد کردیم بنویس “goodbye”

اکنون بر روی گزینه start کلیک کنید. چه اتفاقی می افتد؟ در Messagebox برای شما متن Hello چاپ میشود. به این دلیل که هنوز شرط if برقرار است، و قرار نیست تا زمانی که شرط if برقرار باشد، دستورات else اجرا شود.

اکنون بیایید مقدار ۴۰ را کوچکتر از متغیر answer قرار بدهیم. همانند تصویر زير:

دستورات if و else
همانند تصوير بالا، در عبارت (۴۰ > answer) با تغيير علامت > به < ، مقدار answer را بزرگتر از عدد ۴۰ قرار دهيد تا دستور if اجرا نشود.

 

پس از اينکه متغير answer را بزرگتر از ۴۰ قرار داديد. ديگر شرط if برقرار نيست. پس اکنون بايد دستورات else ايجاد بشود. اکنون اگر گزينه start را بزنيد، مشاهده ميکنيد که در Label1 که قبلا ايجاد کرديد، متن “Goodbye” چاپ ميشود. همانند تصوير زير:

 

دستورات if و else

 

با ما همراه باشيد.

محمد امین مکارم

مطالب مرتبط

نقد و بررسی‌ها

نظر: