آموزش هاست و دامین (جلسه شانزدهم)

آموزش هاست و دامین (جلسه شانزدهم)

آموزش هاست و دامین

 

هاست همان فضایی است که قرار است اطلاعات شما را ذخیره کند و به اینترنت متصل است و همچنین میتواند کد هایی که در back end خود نوشته اید را اجرا کنند.

حال ببینیم دامین چیست؟ دامین همان قسمت اول URL شما است که شما را به هاست متصل میکند. به این صورت که شما یک سایتی را برنامه نویسی کرده اید. میتوانید سایت خود را به واسط این دامین به هاست متصل کرده و سایت برای کاربر شما load بشود.

تفاوت سرور و هاست در چیست؟ سرور مثله همان کامپوتر شماست که میتوانید روی آن سیستم عامل مورد نظر یا هر آنچیزی که لازم دارید را وارد کرده و به صورت همه روزه روشن است ، به اینترنت متصل  و خیلی قوی تر از کامپیوتر شماست. ولی هاست قسمتی از این کامپیوتر است. به این صورت که هاست ۲۰ نفر روی یک کامپیوتر است. شما برای شروع کار، انتخاب هاست کافیست و نیازی به داشتن یک سرور ندارید.

 

آموزش هاست و دامین

 

وقتی که کاربر آدرس اینترنتی را وارد میکند درواقع آن شخص دستور لود شدن فایل را به سرور مربوطه ارسال میکند. از طرف دیگر سرور مربوطه هم فایل درخواست شده را به کامپیوتر کاربر میفرستد و کاربر میتواند صفحه وب را مشاهده کند.

 

دامین ها با پسوند های متفاوتی وجود دارند. مثلا:

  • پسوند

پسوند دات کام را می توان رایج ترین پسوند میان تمامی پسوندهای دامنه دانست. کام مخفف commercial به معنی تجاری است. به همین خاطر استفاده از com. برای کسانی که قصد دارند تجارت الکترونیک خود را داشته باشند بسیار مناسب است. اکثر شرکت های فعال در سرتاسر جهان از این پسوند برای ساخت دامین خود استفاده می کنند.

·       پسوند int.

این پسوند مخفف کلمه international به معنی بین المللی است. از int. برای ساخت دامین سازمان های بین المللی استفاده می شود.

·       پسوند net.

این پسوند مخفف network به معنای شبکه می باشد. به همین دلیل برای شرکت هایی که در زمینه ارائه خدمات اینترنتی مثل هاست، فروش دامنه و غیره فعالیت می کنند، مناسب می باشد. همچون دامنه mizbanfa.net که در حوزه هاستینگ فعالیت دارد.

·       پسوند gov.

پسوند gov. مخفف کلمه government به معنی دولت است. در نتیجه از این پسوند برای ساخت دامنه وب سایت های دولتی استفاده می شود.

·       پسوند info.

این پسوند مخفف کلمه Information به معنای اطلاعات است. معمولا سایت هایی که در زمینه اطلاع رسانی درباره حوزه های مختلف فعالیت دارند از این پسوند برای دامنه خود استفاده می کنند.

·       پسوند org.

پسوند org. یکی دیگر از پسوندهای رایج است که مخفف کلمه Organization به معنای سازمان است. معمولا از این پسوند برای دامنه سازمان های خصوصی که فعالیت های آن تجاری نمی باشد، استفاده می شود. معروف ترین سایتی که می توان مثال زد Sanjesh.org است که فعالی کاملا غیرتجاری و آموزشی دارد.

·       پسوند name

پسوند name را می توان اولین پسوندی دانست که برای اشخاص حقیقی معرفی شده است. کسانی که قصد دارند وب سایتی به نام خود راه اندازی نمایند، می توانند از name برای ساخت دامنه خود استفاده کنند.

·       پسوند edu.

این پسوند مخفف education  به معنای کسب دانش است. به همین دلیل نیز برای ایجاد سایت هایی که محتوای آموزشی دارند به کار برده می شود.

·       پسوند ac.

acپسوند ملی مجموعه جزایر آسکنشن است. اما به دلیل شباهتی که به مخفف کلمه academy به معنای تحصیلات عالی دارد، مورد توجه سازمان های آموزشی می باشد.

·       پسوند ir.

این پسوند انحصارا متعلق به دامنه های ایرانی است. کسانی می توانند برای ثبت این دامنه اقدام کنند که به شکل رسمی مقیم کشور ایران هستند. این پسوند به دلیل ایرانی بودن و همچنین رایج بودن به یکی از پسوندهای محبوب برای ثبت انواع دامنه سایت ها تبدیل شده است. ir. انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را معرفی خواهیم نمود. البته دقت داشته باشید برای ثبت این دامنه به شناسه ایرنیک نیاز دارید، و قبل از ثبت باید نسبت به ساخت شناسه ایرنیک اقدام نمایید.

 

برای رزرو دامین، برای مثال به سایت ۷host بروید و دامین مورد نظر خود را چک کنید.

برای مثال دامین با نام من برای پسوند هایی که پیشنهاد داده مشخص بوده و همچنین میتوانید تمامی قیمت ها را مشاهده کنید.

 

آموزش هاست و دامین

برای خرید دامین و هاست میتوانید از سایت های مختلفی خرید کنید. برای مثال:

  • com
  • net
  • com
  • com
  • net
  • com
  • st

 

قسمت قبل آموزش (دیدگاه در وردپرس (جلسه پانزدهم))

قسمت بعد آموزش (خرید هاست (جلسه هفدهم))

 

 

فاطمه صابری

ایشان از جمله برترین مدرسین برنامه نویسی سایت می‌باشند و با تجربه بسیار غنی در حوزه برنامه نویسی فرانت اند و بک اند (php و لاراول) ، و در بخش R&D در حال حاضر عضو تیم برنامه نویسی مجموعه فرکیان‌تک می‌باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: