آشنایی با انرژی خورشیدی

آشنایی با انرژی خورشیدی

در این مقاله قصد داریم یک دیدگاه کلی از انرژی خورشیدی و کاربرد های آن در زندگی روزه مره بدست بیاوریم.در روز های آینده حتما به طور تخصصی به بررسی انرژی خورشیدی و تجهیزات آن میپردازیم.

آشنایی با انرژی خورشیدی:

 

انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی یکی از در دسترس ترین و ارزانترین انرژی موجود در زمین است، که به معنای نور خورشید و معنای آن میباشد، ما میتوانیم از چند طریق از این انرژی

استفاده کنیم :

برای مثال سلول های فتوولتائیک، این سلول ها نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل میکنند.

یا میتوان با استفاده از این انرژی برای گرم کردن محیط خانه یا استخر ها استفاده کنیم.انرژی خورشیدی تاثیر زیادی در حفظ طبیعت دارد و نبود آن تاثیرات منفی در زندگی بشر میگذارد. از نور خورشید، برای تولید انرژی فتوولتائیک(pv) یا انرژی متمرکز خورشیدی (csp ) استفاده میشود. میتوان از این انرژی برای تولید برق با پنل های خورشیدی استفاده کرد.

 

گرم نگه داشتن استخر با انرژی خورشیدی
گرم نگه داشتن استخر با انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی که شامل نور و گرمای خورشید میشود، با فناوری های به روز مانند معماری خورشیدی،نیروگاه های نمک مذاب،انرزژی فتوولتائیک و … میتوان نهایت استفاده را از این انرژی برد.

سیستم های خورشیدی به یکی از سریع ترین منبع انرژی در ایالات متحده معرفی شده اند.پیشبینی میشود بازار سیستم های خورشیدی تا سال ۲۰۲۳ دو برابر بشود.

 

باتری های خورشیدی:

باتری انرژی خورشیدی

باتری های خورشیدی این قابلیت را دارد تا انرژی های اضافی که از نور و گرمای خورشید دریافت کرده برای بعدا ذخیره و استفاده کند.شرکت هایی مانند کمپانی تسلا، در حال ساخت باتری هایی هستند که میتوان با نصب پنل های خورشیدی، انرژی خورشیدی را بر روی آن ذخیره کرد.نور خورشید به این پنل ها برخورد میکند که باعث تولید برق میشود.برق تولید شده توسط پنل ها، به سمت باتری میروند و در آنجا ذخیره میشوند.سپس برق مورد نیاز منزل از این باتری تامین میشود.البته باید به یک نکته توجه کرد:

دستگاه های خانگی با جریان برق DC کار میکنند. اما جریان برقی مستقیمی که دریافت میکنیم AC است.برای مثال، جریان برقی که ما از پنل های خورشیدی دریافت میکنیم AC است و باید به DC تبدیل شود که وظیفه دستگاهی به نام Inverter است.اینورتر برق AC را از پنل خورشیدی دریافت میکند و به برق DC تبدیل میکند و به ما ارائه میدهد.

تجهیزات پنل خورشیدی
نحوه عبور جریان برق از پنل تا تجهیزات برقی

 

سیستم های خورشیدی که در منازل مسکونی استفاده میشود شامل تجیزاتی میشود مانند: پنل های خورشیدی که در سقف خانه هایمان قرار میگیرد، تجهیزات نصب پنل ها، اینورتر، سیستم نظارت بر عملکرد و …

اکثرا، سیستم های انرژی خورشیدی مسکونی به شبکه های برقی ( برای مثال دکل ها) وصل میشوند.هنگامی که پنل های خورشیدی برق بیشتری مصرف کرده باشند، برق اضافی به دکل برق منتقل میشود. و اگر منزل مسکونی با کمبود برق مواجه شود و پنل خورشیدی نتواند برق مورد نیاز را تامین کند از شبکه برق نیرو میگیرد

هزینه راه اندازی سیستم های انرژی خورشیدی میتواند بستگی به تجهیزات انرژی دارد که ما میخواهیم تهیه کینم.باتری های خورشیدی میتوانند هنگام مصرف انرژی در خورشید به

شما در صرفه جویی بیشتر کمک کند.

 

پنل خورشیدی
پنل خورشیدی

 

 

محمد امین مکارم

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: