برنامه نویسی ماژولار در پایتون

برنامه نویسی ماژولار در پایتون

همیشه موقع انجام یک پروژه، به جایی میرسیم که تعداد کد ها و تعداد توابع به قدری زیاد شده که قادر به کنترل آن ها نیستیم. حال به منظور رفع این ایراد و بهتر دسته بندی کردن کد ها از برنامه نویسی ماژولار استفاده میکنیم. برای این کار کافیست کد هایمان را در فایل های جدا از هم بنویسیم. برای مثال قسمتی از برنامه در فایلی به نام main.py باشد و قسمت دیگری از آن در فایل function.py باشد. حال برای استفاده از توابعی که در یک فایل دیگر وجود داردکافیست آن را به برنامه import کنیم.

برای درک بهتر همین مثال را ادامه میدهیم. این دو فایل را در یک پوشه، کنار هم ایجاد میکنیم. میخواهیم سه تابع در فایل function ایجاد کنیم:

Function.py

def f1():
    print("f1")

def f2():
    print("f2")

def f3():
    print("f3")

حالا میخواهیم از فایل main.py به این توابع دسترسی داشته باشیم:

Main.py

import function

function.f1()
function.f3()

# f1
# f3

با import کردن فایل function می توانیم به توابع درونی آن دسترسی داشته باشیم. میبینیم که برای صدا زدن این توابع ابتدا نام فایل را نوشته و بعد، تابع را صدا میزنیم.

میتوانیم مستقیما یک تابع به خصوص را import کنیم. برای این کار به صورت زیر عمل میکنیم:

Main.py

from function import f2

f2()

# f2

وقتی توابع به خصوصی را import میکنیم دیگر نیازی نیست که ابتدا نام فایل را صدا کنیم. مانند مثال بالا میتوانیم مستقیما نام تابع را صدا کنیم.

اگر بخواهیم از یک فایل تمامی توابع موجود را import کنیم بصورت زیر عمل میکنیم:

from function import *

در اینصورت برای استفاده از توابع به هیچ عنوان نیازی نیست اسم فایل را صدا کنیم.

گاهی اوقات میخواهیم یک تابع را با اسم متفاوتی صدا بزنیم. این کار زمانی لازم است کهنام آن تابع طولانی باشد. به صورت زیر عمل میکنیم:

import numpy as np

از این به بعد میتوانی به جای numpy از کلمه np استفاده کنیم.

 

 

علی ارجمندی

ایشان از جمله برترین مدرسین برنامه نویسی می‌باشند و با تجربه ای که در حوزه های پایتون، پردازش تصویر، هوش مصنوعی، میکروکنترلر ها و کنترل سنسور ها دارند در حال حاضر مسئول پروژه های داخلی و بین المللی مجموعه فرکیان‌تک می‌باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: