راه اندازی PPPoE Server در روتر میکروتیک

راه اندازی PPPoE Server در روتر میکروتیک

مقدمه :

در جلسه ی گذشته با پروتکل PPPoE و نحوه ی عملکرد آن در شبکه آشنا شدیم. برای مشاهده ی مطالب ذکر شده اینجا کلیک کنید.

ارتباط بین PPPoE Server و PPPoE Client از طریق یک Tunnel برقرار میشود. در دنیای شبکه هرگاه بخواهیم ارتباط بین دو شبکه ی Private مجزا را برقرار کنیم از Tunnel ها استفاده میکنیم. Tunnel ها با استفاده از بستر Public (اینترنت) ارتباط نسبتا امنی را بین دو شبکه ی خصوصیِ A و B ایجاد میکنند.

در ادامه قصد داریم با نحوه ی تنظیم کردن PPPoE Server بر روی روتر میکروتیک آشنا شویم.

تنظیم کردن PPPoE Server بر روی روتر میکروتیک :

تصویر زیر را در نظر بگیرید. همانطور که در شکل زیر مشاهده میکنید تعدادی کامپیوتر به وسیله ی کابل به یک سوییچ متصل شده اند. سوییچ نیز از طریق یک کابل به پورت شماره ۱ روتر میکروتیک وصل شده است. حال فرض کنید که مدیر شبکه قصد دارد بر روی پورت شماره ۱ روتر میکروتیک یک PPPoE Server راه اندازی کند تا Client ها از آن سرویس دریافت کنند.

برای راه اندازی PPPoE Server باید مراحل زیر را به صورت گام به گام انجام دهیم.

راه اندازی Pool :

هر Client به محض وصل شدن به PPPoE Server باید یک IP دریافت کند. بنابراین قبل از انجام هرگونه تنظیماتی باید گروهی از IP ها را جهت اختصاص دادن به Client ها در روتر ذخیره نماییم. برای ذخیره ی IP های مورد نظر خود به صورت زیر عمل میکنیم.

از منوی IP گزینه ی Pool را انتخاب میکنیم.

راه اندازی pppoe server

وارد پنجره ی IP Pool شده و بر روی علامت + کلیک میکنیم.

راه اندازی pppoe server بر روی روتر میکروتیک

در قسمت Name نام مناسبی را برای Pool در نظر میگیریم.

پیاده سازی pppoe server

در قسمت Address رِنج IP هایی که قصد داریم به Client ها اختصاص دهیم را مشخص میکنیم. برای مثال اگر بخواهیم از IP:192.168.10.2 تا IP:192.168.10.100 را به Client ها اختصاص دهیم، این رِنج را به صورت زیر در قسمت Address وارد میکنیم.

Address : 192.168.10.2-192.168.10.100

تنظیم کردن pppoe server

بر روی گزینه های Apply و OK کلیک میکنیم.

 

تنظیمات PPP :

در روتر میکروتیک برای ساخت کانکشن هایی که به دنیای WAN مربوط میشوند از منوی PPP استفاده میکنیم. با توجه به اینکه کانکشن PPPoE نیز نوعی کانکشن دنیای WAN محسوب میشود بنابراین برای ادامه ی تنظیمات وارد این منو میشویم.

تنظیم کردن pppoe server در روتر میکروتیک

تنظیمات Profile :

مدیر شبکه باید تنظیمات روتر را به گونه ای انجام دهد که Client ها پس از وصل شدن به PPPoE Server سرویس های مشخصی را دریافت کنند. برای مثال هر Client پس از وصل شدن به PPPoE Server باید یک آدرس IP و DNS دریافت کند و از حجم مشخصی پهنای باند برخوردار گردد. مدیر شبکه این تنظیمات را از طریق تب Profile به روتر تفهیم میکند. درواقع همه ی سرویس هایی که قرار است به Client عرضه شود در تب Profile تعریف میشود. برای تنظیم کردن Profile به صورت زیر عمل میکنیم.

وارد تب Profile شده و بر روی علامت + کلیک میکنیم.

چگونه pppoe server راه اندازی کنیم

در قسمت Name نام مناسبی را برای پروفایل انتخاب میکنیم.

راه اندازی pppoe server بر روی روتر

در قسمت Local address ، آدرس IP مربوط به Gateway را وارد میکنیم. در اینجا Gateway همان پورت شماره ۱ روتر است. زیرا Client ها از طریق پورت شماره ۱ به روتر متصل شده اند و PPPoE Server نیز بر روی این پورت ساخته میشود. اما همین جا ممکن است این سوال برایتان به وجود بیاید که چرا هیچ IP ای بر روی پورت شماره ۱ روتر تنظیم نشده است! در حقیقت میتوان این طور پاسخ داد که بهتر است بر روی پورتی که قرار است PPPoE Server بر روی آن تنظیم شود هیچ IP ای قرار داده نشود. این موضوع کمی به مباحث امنیتی شبکه مربوط میشود و به همین دلیل ما سعی به رعایت کردن آن داریم.

حال با توجه به مطالب گفته شده، به دلخواه خود یک IP در قسمت Local address وارد میکنیم.

نکته!!! رِنج IP هایی که در IP Pool ذخیره کردیم از IP:192.168.10.2 شروع میشدند. پس میتوانیم IP:192.168.10.1 را به عنوان آدرس Gateway در قسمت Local address قرار دهیم. چراکه این IP در میان IP های ذخیره شده در IP Pool موجود نمیباشد.

پیاده سازی pppoe server بر روی میکروتیک

در قسمت Remote address آدرس های IP ای که قرار است به Client ها اختصاص داده شود را وارد میکنیم. با توجه به اینکه IP های مورد نظر را در یک Pool ذخیره کردیم پس نام آن Pool را در اینجا وارد میکنیم.

تنظیمات pppoe server

آدرس DNS Server ای که برای Client ها در نظر گرفتیم را در قسمت DNS Server وارد میکنیم.

تنظیمات pppoe server در روتر

بر روی گزینه ی Apply و OK کلیک میکنیم.

 

تنظیمات Secrets :

با توجه به مطالب گفته شده یکی از شاخص ترین ویژگی های کانکشن PPPoE این است که Client ها برای وصل شدن به PPPoE Server باید به وسیله ی Username و Password احراز هویت شوند. برای ساخت Username و Password هر Client به صورت زیر عمل میکنیم.

وارد تب Secrets شده و بر روی علامت + کلیک میکنیم.

pppoe server

در قسمت Name ، نام کاربری مورد نظر خود را انتخاب میکنیم.

راه اندازی ppoe server

در قسمت Password ، پسورد مورد نظر خود را وارد میکنیم.

تنظیم کردن ppoe server

با استفاده از گزینه ی Service انتخاب میکنیم که Username و Password مورد نظر قرار است برای چه نوع سرویس و کانکشنی مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته!!! در صورتی که گزینه ی any را انتخاب کنیم همه ی سرویس های قید شده را پوشش خواهد داد.

تنظیمات ppoe server

از گزینه ی Profile انتخاب میکنیم که پروفایل ساخته شده در مراحل قبل به این Username و Password اختصاص داده شود. در واقع روتر متوجه میشود که برای برقرار کردن کانکشینی با این مشخصات باید Username و Password ذکر شده را وارد کند.

راه اندازی ppoe server در روتر میکروتیک

در آخر بر روی گزینه ی Apply و OK کلیک میکنیم.

 

راه اندازی PPPoE Server :

پس از انجام تنظیمات بالا نوبت به راه اندازی و فعال کردن PPPoE Server میرسد. برای فعال کردن آن وارد تب PPPoE Server میشویم.

تنظیمات ppoe server در روتر

برای ساخت یک PPPoE Server جدید بر روی علامت + کلیک میکنیم.

راه اندازی pppoe server در روتر میکروتیک

در قسمت Service Name نام مناسبی را برای PPPoE Server انتخاب میکنیم.

ppoe server چیست

پورتی که قرار است بر روی آن PPPoE Server راه اندازی شود را در قسمت Interface انتخاب میکنیم.

pppoe server چیست

در قسمت Default Profile پروفایل ساخته شده در مرحله ی قبل را انتخاب میکنیم.

pppoe server در میکروتیک

بر روی گزینه ی Apply و OK کلیک میکنیم.

 

بدین ترتیب یک PPPoE Server بر روی پورت شماره ۱ روتر میکروتیک راه اندازی میشود و Client هایی که با پورت شماره ۱ روتر در یک Broadcast domain قرار دارند میتوانند به آن وصل شده و از PPPoE Server سرویس دریافت نمایند.

برچسب :
فاطمه ترک پور

ایشان از جمله برترین مدرسین شبکه می‌باشند و با تجربه بسیار غنی در حوزه دستگاه های میکروتیک و سیسکو در حال حاضر مسئول تحقیقات و تدریس Network مجموعه فرکیان‌تک می‌باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: