نصب روتر میکروتیک بر روی نرم افزار VMware

نصب روتر میکروتیک بر روی نرم افزار VMware

مقدمه :

افرادی که به صورت حرفه ای در دنیای شبکه مشغول به کار هستند معمولا قبل از انجام هر پروژه طرح کلی سناریو را به صورت مجازی پیاده سازی میکنند؛ تا بدین ترتیب بتوانند دید کلی نسبت به سناریوی پروژه پیدا کنند و قبل از انجام هرگونه اقدامی نیز متوجه نواقص ، ایرادات و اشکالات شوند.

کسانی که قصد ورود به دنیای شبکه را دارند نیز برای انجام تمرین های متعدد، به وفور از نرم افزار های مجازی سازی استفاده میکنند. چراکه پیاده سازی یک شبکه در دنیای واقعی نیازمند ابزار و ادوات فراوانی است که تهیه ی آن ها صرفا برای تمرین و یادگیری هزینه بر و غیر منطقی است.

برای مثال تصویر زیر شکل کلی یک سناریو را نشان می دهد. در این سناریو چهار شبکه ی مجزا ( شبکه های A ، B ، C و D ) قصد دارند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید شبکه های “A و B” ، “B و C” ، “C و D” ، “D و A” هر کدام از طریق یک بستر ارتباطی به یکدیگر متصل شده اند و هر کدام از روتر های A ، B ، C و D برای ارتباط با یکدیگر میبایست به سمت هم Route بنویسند.

سناریو دوره MTCRE

اما چگونه میتوان این سناریو را در محیط مجازی پیاده سازی کرد؟

با توجه به تصویر برای پیاده سازی نقشه ی این سناریو در محیط مجازی نیازمند به ایجاد ۴ روتر مجزا میباشیم. اما پیش از انجام این اقدام به این نکته توجه داشته باشید که روتر ها مطابق با آنچه در تصویر نشان داده شده باید به یکدیگر متصل شوند. در دنیای واقعی معمولا دو روتر جدا از هم را به وسیله ی یک کابل یا اتصال وایرلس به هم وصل میکنیم. در محیط مجازی اما برای اتصال دو روتر به یکدیگر از سوییچ های مجازی یا Vswitch ها استفاده میکنیم. برای مثال فرض کنید میخواهیم دو روتر A و B را به یکدیگر متصل کنیم. برای انجام این کار یک سوییچ مجازی به نام Switch1 را در نرم افزار مجازی سازی ایجاد میکنیم و سپس در حین ساخت هر کدام از روتر های A و B این سوییچ را به آن ها منتصب میکنیم. بدین ترتیب هر دو روتر به یکدیگر متصل خواهند شد و میتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

در ادامه به صورت گام به گام با نحوه ی پیاده سازی این سناریو در محیط مجازی سازی آشنا خواهیم شد.

نکته!!! برای اینکه دو روتر A و B بتوانند به سمت یکدیگر Route بنویسند وجود دو شرط زیر الزامی است :

 • دو روتر از طریق یک بستر ارتباطی به یکدیگر متصل باشند ( هر دو پورت در یک Broadcast Domain قرار داشته باشند ).
 • NetID هر دو پورت روتر که از طریق یک بستر ارتباطی به یکدیگر وصل شده اند در یک بازه قرار داشته باشند.

توجه!!! در این دوره از نرم افزار VMware به عنوان نرم افزار مجازی سازی استفاده میکنیم.

نکته!!! در نرم افزار VMware سوییچ های مجازی VMnet نامیده میشوند.

 

نحوه ی ایجاد سوییچ های مجازی در محیط VMware :

سوییچ های مجازی میبایست مطابق شکل زیر ایجاد گردند.

VMNET

برای ایجاد سوییچ مجازی وارد نرم افزار VMware شده و گزینه ی Virtual Network Editor را از منوی Edite در صفحه ی اصلی انتخاب میکنیم تا پنجره ی مدیریت Switch های مجازی نمایش داده شود.

نحوه ایجاد سوییچ مجازی

چگونگی ایجاد سوییچ مجازی

بر روی گزینه ی Change setting کلیک میکنیم.

ایجاد سوییچ مجازی

به صورت پیش فرض ۳ سوییچ مجازی با نام های VMnet0 ، VMnet1 و VMnet8 در نرم افزار VMware موجود میباشند که میتوان از آن ها نیز استفاده کرد.

سوییچ مجازی در vmware

هر کدام از این Switch های مجازی ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد خود را دارند که در ادامه به شرح هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت :

VMnet1 : در مقابل این Switch مجازی عبارت “ Host-only ” نوشته شده است. این بدین معنی است که تمام ماشین های مجازی که در Vmware ساخته می شوند به همراه Host اصلی در یک شبکه قرار گرفته و به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند.

VMnet8 : در مقابل این Switch مجازی عبارت “ NAT ” نوشته شده است که نشان می دهد که تمام ماشین های مجازی که در Vmware ساخته می شوند به همراه Host اصلی در یک شبکه قرار میگیرند و به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند. اما نکته ای که باعث تفاوت VMnet8  با VMnet1 می گردد این است که اگر Host اصلی با شبکه ای دیگر در ارتباط باشد ( مانند شبکه ی اینترنت ) سایر ماشین های مجازی نیز توانایی برقرار کردن ارتباط با آن شبکه را خواهند داشت اما این ارتباط به صورت یک طرفه خواهد بود. یعنی ماشین های مجازی به شبکه ی مورد نظر دسترسی خواهد داشت اما شبکه ی خارجی قادر به برقراری ارتباط با ماشین های مجازی نخواهد بود.

VMnet0 : در مقابل این Switch مجازی عبارت “Bridge” نوشته شده است. این بدین معنی است که تمام ماشین های مجازی که در Vmware ساخته می شوند به همراه Host اصلی در یک شبکه قرار گرفته و به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند. اگر Host اصلی با شبکه ای دیگر نیز در ارتباط باشد سایر ماشین های مجازی نیز می توانند به طور مستقیم با آن شبکه ارتباط برقرار کرده که این ارتباط به صورت دو طرفه انجام می گیرد.

در مقابلVMnet0  عبارت “Auto-bridging” نیز عنوان شده است  و این بدین معنی است که Switch به صورت اتوماتیک می تواند به هر کدام از شبکه های کابلی Ethernet یا Wireless  وصل شود.

 

برای ایجاد هر سوییچ مجازی بر روی گزینه ی Add Network کلیک میکنیم.

vmnet در vmware

 

سوییچ مجازی در vmware

 

vswitch

با توجه به شکل باید VMnet2 ، VMnet3 ، VMnet4 ، VMnet5 ، VMnet6 ، VMnet7 ، VMnet9 و VMnet10 را به عنوان سوییچ های مجازی ایجاد کنیم. بنابراین هر بار با انتخاب گزینه یAdd Network همه ی آن ها را ساخته و به محیط VMware اضافه میکنیم.

سوییچ های مجازی در نرم افزار vmware

در قسمت VMnet Information  نیز میتوانیم نوع هرکدام از سوییچ های مجازی ساخته شده را مشخص کنیم.

ساخت سوییچ مجازی در VMware

در آخر بر روی گزینه های Apply و OK کلیک میکنیم.

ساخت vswitch در vmware

نصب و راه اندازی روتر A بر روی نرم افزار VMware :

برای ایجاد یک ماشین مجازی (در اینجا OS میکروتیک همان ماشین مجازی محسوب میشود) گزینه ی New Virtual Machine را از سربرگ File انتخاب میکنیم.

نصب و راه اندازی روتر میکروتیک در vmware

گزینه ی Typical را علامت زده و بر روی Next کلیک میکنیم.

نصب و راه اندازی روتر میکروتیک در vmware

پنجره ی زیر گزینه هایی راجع به نحوه ی چگونگی نصب سیستم عامل را نمایش میدهد. اگر سیستم عامل میکروتیک برروی CD یا DVD قرار گرفته باشد گزینه ی Installer disk را انتخاب می کنیم و در صورتی که سیستم عامل ویندوز به صورت یک فایل iso در کامپیوتر ذخیره شده باشد گزینه ی Installer disk image file (iso) را برای نصب انتخاب می نماییم.

با انتخاب گزینه ی I will install the operating system later میتوان پس از فراهم نمودن بستر مناسب و انجام برخی تنظیمات فایل سیستم عامل میکروتیک را معرفی نماییم.

گزینه ی I will install the operating system later را علامت زده و بر روی Next کلیک میکنیم.

نصب و راه اندازی روتر میکروتیک

در این پنجره میبایست یک Platform و بستر مناسب برای ماشین مجازی انتخاب کنیم.

توجه داشته باشید که در این قسمت مقصود انتخاب و نصب ماشین مجازی نیست بلکه با انتخاب یکی از این سیستم عامل ها حداقل منابع مورد نیاز برای نصب ماشین مجازی را فراهم میکنیم.

نکته!!! سیستم عامل میکروتیک بر پایه ی سیستم عامل لینوکس طراحی و پیاده سازی شده است. اما بنا به تجربه بهتر است Microsoft Windows XP Professional را به عنوان بستری مناسب برای نصب سیستم عامل میکروتیک انتخاب کنیم.

نصب روتر میکروتیک در محیط مجازی

نام مناسبی را برای ماشین مجازی خود انتخاب کرده و محل ذخیره ی آن را نیز مشخص میکنیم.

نصب روتر میکروتیک

حجم مناسبی را به عنوان فضای هارد دیسک انتخاب کرده و در اختیار سیستم عامل مورد نظر قرار میدهیم.

نصب os میکروتیک بر روی vmware

 

بر روی گزینه ی Customize Hardware کلیک میکنیم.

تنظیمات customize hardware

با استفاده از گزینه ی Network Adapter میتوانیم سوییچ های مجازی مورد نیاز روتر A را انتخاب نماییم.

نصب os میکروتیک

با در نظر گرفتن تصویر سناریو میتوان دریافت که روتر A برای برقراری ارتباط با سایر شبکه ها به ۳ سوییچ مجزا نیازمند است :

 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با شبکه ی Lan مربوط به خود (VMnet2)
 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با روتر B (VMnet6)
 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با روتر D (VMnet10)

برای انتخاب VMnet2 گزینه ی Custom را علامت زده و VMnet2 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

تنظیمات vmware

برای انتخاب VMnet6 بر روی گزینه ی Add کلیک کرده و مجددا Network Adapter را انتخاب مینماییم. سپس گزینه ی Custom را علامت زده و این بار VMnet6 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

تنظیمات vmware

انتصاب سوییچ های مجازی در vmware

انتصاب سوییچ های مجازی در vmware

به همین ترتیب برای انتخاب VMnet10 نیز بر روی گزینه ی Add کلیک کرده وNetwork Adapter را انتخاب مینماییم. سپس گزینه ی Custom را علامت زده و VMnet10 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

انتخاب سوییچ های مجازی برای ماشین مجازی

بدین ترتیب همه ی سوییچ های مجازی که روتر A به آن ها نیازمند است انتخاب میگردند.

نکته!!! ترتیب انتخاب سوییچ های مجازی بسیار اهمیت دارد. چراکه با توجه به همان ترتیبی که انتخاب میشوند به اینترفیس های روتر نیز منتصب میگردند.

با استفاده از گزینه ی New CD/DVD میتوانیم فایل نصبی ماشین مجازی ( OS میکروتیک ) را برای نصب انتخاب کنیم. جهت انتخاب فایل iso میکروتیک ، Use ISO image file را علامت زده و فایل مورد نظر خود را در قسمت Browse انتخاب میکنیم.

انتخاب سوییچ های مجازی برای میکروتیک

بر روی گزینه ی Close و Finish کلیک میکنیم.

سوییچ های مجازی در vmware

سوییچ های مجازی در vmware

برای نصب و روشن کردن ماشین مجازی بر روی دکمه ی Power on this virtual machine کلیک میکنیم.

Power on this virtual machine

پس از boot شدن سیستم با محیط زیر روبه رو خواهیم شد. در این قسمت تمامی Package های موجود در میکروتیک را مشاهده میکنیم. با استفاده از کلید Space میتوان هر کدام از آن ها را انتخاب کرد. در صورتی که بخواهیم همه ی آن ها را انتخاب کنیم میتوانیم از کلید A کمک بگیریم. پس از انتخاب به منظور نصب Package های مورد نظر کلید i را فشار میدهیم.

boot شدن ماشین مجازی در vmware

سوالی مبنی بر نگه داشتن تنظیماتی که بر روی ماشین مجازی قبلی وجود داشته پرسیده میشود.

حرف N را به معنی NO وارد میکنیم.

پکیج های میکروتیک

سوالی مبنی بر پاک کردن کل Hard پیش از نصب ماشین مجازی پرسیده میشود.

حرف Y را به معنی Yes وارد میکنیم.

نصب ماشین مجازی بر روی vmware

در قسمت User کلمه ی admin را وارد کرده و Password را نیز خالی قرار میدهیم. سپس کلید Enter را فشار میدهیم.

نصب ماشین مجازی بر روی vmware

 

سوالی مبنی بر نشان دادن جزییات License پرسیده میشود.

حرف N را به معنی NO وارد میکنیم.

license ها در میکروتیک

همان طور که مشاهده میکنید محیط CLI باز میشود. حال میتوان به راحتی شروع به کد زدن در این محیط کرد و تنظیمات آن را انجام داد.

محیط cli در میکروتیک

نصب و راه اندازی روتر B بر روی نرم افزار VMware :

تمامی مراحل نصب و راه اندازی روتر B مانند آنچه در روتر A انجام شد صورت میگیرد. تنها تفاوت بین آن ها ، انتخاب سوییچ های مجازی است که در زیر به بررسی آن میپردازیم.

با در نظر گرفتن تصویر سناریو میتوان دریافت که روتر B برای برقراری ارتباط با سایر شبکه ها به ۳ سوییچ مجزا نیازمند است :

 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با شبکه ی Lan مربوط به خود (VMnet3)
 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با روتر C (VMnet7)
 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با روتر A (VMnet6)

 

برای انتخاب VMnet3 گزینه ی Custom را علامت زده و VMnet3 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

سوییچ های مجازی در vmware

برای انتخاب VMnet7 بر روی گزینه ی Add کلیک کرده و مجددا Network Adapter را انتخاب مینماییم. سپس گزینه ی Custom را علامت زده و این بار VMnet7 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

vmnet در vmware

به همین ترتیب برای انتخاب VMnet6 نیز بر روی گزینه ی Add کلیک کرده وNetwork Adapter را انتخاب مینماییم. سپس گزینه ی Custom را علامت زده و VMnet6 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

چگونگی تنظیم vmware

نصب و راه اندازی روتر C بر روی نرم افزار VMware :

تمامی مراحل نصب و راه اندازی روتر C مانند آنچه در روتر A انجام شد صورت میگیرد. تنها تفاوت بین آن ها ، انتخاب سوییچ های مجازی است که در زیر به بررسی آن میپردازیم.

با در نظر گرفتن تصویر سناریو میتوان دریافت که روتر C برای برقراری ارتباط با سایر شبکه ها به ۳ سوییچ مجزا نیازمند است :

 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با شبکه ی Lan مربوط به خود (VMnet4)
 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با روتر D (VMnet9)
 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با روتر B (VMnet7)

 

برای انتخاب VMnet4 گزینه ی Custom را علامت زده و VMnet4 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

تنظیمات vmware

برای انتخاب VMnet9 بر روی گزینه ی Add کلیک کرده و مجددا Network Adapter را انتخاب مینماییم. سپس گزینه ی Custom را علامت زده و این بار VMnet9 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

تنظیمات vmware

به همین ترتیب برای انتخاب VMnet7 نیز بر روی گزینه ی Add کلیک کرده وNetwork Adapter را انتخاب مینماییم. سپس گزینه ی Custom را علامت زده و VMnet7 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

تنظیمات vmware

نصب و راه اندازی روتر D بر روی نرم افزار VMware :

تمامی مراحل نصب و راه اندازی روتر D مانند آنچه در روتر A انجام شد صورت میگیرد. تنها تفاوت بین آن ها ، انتخاب سوییچ های مجازی است که در زیر به بررسی آن میپردازیم.

با در نظر گرفتن تصویر سناریو میتوان دریافت که روتر D برای برقراری ارتباط با سایر شبکه ها به ۳ سوییچ مجزا نیازمند است :

 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با شبکه ی Lan مربوط به خود (VMnet5)
 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با روتر A (VMnet10)
 • یک سوییچ برای برقراری ارتباط با روتر C (VMnet9)

 

برای انتخاب VMnet5 گزینه ی Custom را علامت زده و VMnet5 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

تنظیمات vmware

برای انتخاب VMnet10 بر روی گزینه ی Add کلیک کرده و مجددا Network Adapter را انتخاب مینماییم. سپس گزینه ی Custom را علامت زده و این بار VMnet10 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

تنظیمات vmware

به همین ترتیب برای انتخاب VMnet9 نیز بر روی گزینه ی Add کلیک کرده وNetwork Adapter را انتخاب مینماییم. سپس گزینه ی Custom را علامت زده و VMnet9 را از داخل منو انتخاب میکنیم.

تنظیمات vmware

تغییر نام روتر ها در محیط CLI :

برای تغییر نام هرکدام از روتر ها کافی است دستور زیر را در محیط CLI وارد کنیم.

System identity set name=نام روتر

تغییر نام روتر ها در محیط CLI

استفاده از نرم افزار Winbox :

همانطور که میدانید با استفاده از نرم افزار Winbox میتوانیم تنظیمات روتر را به صورت گرافیکی انجام دهیم.

پس از کلیک کردن بر روی این نرم افزار وارد صفحه ی زیر میشویم. در این صفحه همه ی روتر هایی که با سیستم اصلی در یک شبکه ی LAN قرار گرفته اند نمایش داده میشود.

 

فاطمه ترک پور

ایشان از جمله برترین مدرسین شبکه می‌باشند و با تجربه بسیار غنی در حوزه دستگاه های میکروتیک و سیسکو در حال حاضر مسئول تحقیقات و تدریس Network مجموعه فرکیان‌تک می‌باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: