نکاتی برای افزایش سرعت windows 10

نکاتی برای افزایش سرعت windows 10

speed up Windows 10

 

با گذشت زمان یا به طور ناگهانی ممکن است ویندوز ما با مشکل هنگ کردن یا کندی سرعت مواجه شود، یا وجود اینکه شاید نسبت به نگهداری لپ تاب خود بسیار کوشا باشید.

در این مقاله ای که برای شما عزیزان آماده کرده ایم میخواهیم راهکار هایی برای افزایش سرعت windows به شما ارائه دهیم.

 

۱: نرم افزار های فعال را ببنیدید

اگر ویندو شما با سرعت کم و کندی در حال پردازش است، این امکان وجود دارد که برنامه های زیادی شروع به کار میکنند .برای مشاهده برنامه های فعال روی فلش رو به بالا، در سمت راست نوار Taskbar در پایین صفحه نمایش خود کلیک کنید، سپس میتوانید برنامه های فعال را مشاهده کنید، اگر به برنامه ای احتیاج نداشتید آن را غیر فعال کنید.برای مثال اگر بلوتوث windows شما فعال باشد در آن قسمت برای شما نمایش داده خواهد شد.

بستن برنامه های غیرفعال
بستن برنامه های غیرفعال

 

۲:غیر فعال کردن نمایش برنامه ها هنگام راه اندازی

بار ها مشاهده کردید که هنگامی که سیستم را روشن میکنیم، به محض اینکه صفحه دسکتاپ نشان داده میشود، به طور اتومات، عکس یا لوگو نرم افزار هایی که بر روی windows نصب هستند، بر روی دیکتاپ برایان نشان داده خواهد شد.چنین چیزی باعث کندی سیستم ما میشود و میتوان آن را غیر فعال کرد.در قسمت پایین صفحه، بر روی نوار یا taskbar راست کلیک میکنیم.سپس گزینه task manager را انتخاب میکنیم تا وارد صفحه ای جدید همانند عکس زیر شویم.سپس در بالای صفحه گزینه startup را انتخاب میکنیم.اکنون برنامه هایی که امکان نمایش آن ها پس از راه اندازی windows برایمان نشان داده خواهد شد نشان میدهد که ممکن است بعضی از آن ها فعال یا غیر فعال باشند.بر روی برنامه مورد نظر راست کلیک میکنیم سپس برای غیر فعال کردن گزینه disable را کلیک میکنیم.با disable کردن برنامه دیگر عکس یا لوگو نرم افزار، پس از راه اندازی سیستم برایمان نشان داده نخواهد شد.

غیر فعال کردن نمایش برنامه ها هنگام راه اندازی
disable کردن برنامه هایی که هنگام بالا آمدن ویندوز به ما نمایش داده میشود

۳: به روزرسانی سیستم عامل ویندوز

آپدیت ویندوز باعث رفع باگ ها و افزایش امنیت windows میشود و تاثیر مثبتی بر روی سیستم ما خواهد گذاشت.زمانی که اپدیت جدید برای windows در دسترس قرار میگیرد، به صورت یک نوتفیکیشن (پیام اطلاع رسانی) برای ما ظاهر میشود.اگر میخواهید مطمئن شوید که سیستم شما اپدیت جدیدی را از دست نداده است، وارد منو start شوید و در سمت چپ بر روی آیکون تنظیمات windows کلیک کنید، سپس گزینه Update and security را انتخاب کنید.در این قسمت میتوانید مشاهده کنید که سیستم شما به آخرین آپدیت دسترسی دارد یا خیر.اگر آپدیت جدیدی وجود داشته باشد میتوانید در این قسمت اپدیت جدید را دریافت کنید.در تصویر زیر مشاهده میکنید که سیستم، اخرین بروزرسانی را دریافت کرده و آپدیت جدیدی برای دریافت وجود ندارد.

Update Windows

 

۴:فایل های غیرضروری را حذف کنید

ممکن است هزاران فایل در سیستم ما وجود داشته باشد که ما از آن بی خبر باشیم.بسیاری از این فایل ها کاملا غیرضروری هستند و و حجمی از حافظه سیستم را اشغال میکنند که باعث کندی سرعت ویندوز میشود.این فایل ها ممکن است عکس،فیلم،موزیک یا هرنوع فایل دیگری باشد.بهتر است به طور هفتگی سیستم خود را از فایل های بی بهره پاک کنید.دقیقا مانند زمانی که اتاقمان را مرتب میکنیم.

۵: برنامه هایی منابع زیادی از سیستم را اشغال میکنند

احتمالامتوجه شده اید که به طور ناگهانی سیستم دچار کندی سرعت میشود.احتمال دارد یکی از نرم افزار هایی که در حال استفاده از آن هستید حجم زیادی از حافظه Ram و CPU سیستم شما استفاده کند.برای اطمینان بیشتر به روی نوار پایین صفحه ویندوز یا پنجره Taskbar راست کلیک کنید.از گزینه های موجود Task Manager را انتخاب کنید.اکنون میتوانید تمام سرویس ها و برنامه هایی که بر روی سیستم شما وجود دارد را مشاهده کنید.به علاوه، میتوانید ببینید که هر برنامه ای که در ویندوز شما در حال اجرا است چه مقدار از Ram، CPU، و Graphic شما استفاده میکند.در مقابل برنامه های در حال اجرا، به صورت درصد، مصرف انرژی برنامه هارا را به شما نشان داده است.در این قسمت میتوانید برنامه هایی که منابع زیادی از سیستم شما را مصرف میکند، متوقف کنید. بر روی برنامه مورد نظر راست کلیک کنید و end task را را انتخاب کنید تا برنامه به طور کامل غیرفعال شود.(منظور از منابع سیستم همان سخت افزار سیستم که شامل Ram،CPU،Graphic و … میباشد)

محیط task manager
محیط task manager و نمایش مصرف انرژی نرم افزار ها از سخت افزار سیستم

 

۶: تنظیمات قدرت پردازش سیستم

وارد Control Panel شوید. بر روی گزینه Hardware and Sound کلیک کنید.سپس گزینه Power and Option را انتخاب کنید.در سمت چپ تصویر گزینه Creat a Power Plan را انتخاب کنید تا گزینه های مربوطه را مشاهده کنید.

ویندوز معمولا به طور پیش فرض روی گزینه Balance تنظیم شده است که یک عملکرد و مصرف انرژی سیستم را به طور اتومات برای شما در نظر میگیرد.گزینه Power Saver برای کسانی که سرعت سیستم ویندوزی آن ها با کندی روبرو است اصلا گزینه خوبی نیست.، زیرا این گزینه در مصرف انرژی صرفه جویی میکند و با کاهش عملکرد سیستم مواجه میشوید.

گزینه  High Performance میتواند گزینه مناسبی باشد، زیرا بهترین عملکرد پردازنده سیستم را به شما ارائه میدهد.بنابراین باعث افزایش سرعت سیستم شما میشود.

 

 

پس از انتخاب یکی از این ۳ گزینه next را انتخاب کنید. سپس در پنجره جدید از شما میخواهد تنظیمات مربوط به مدت زمان خاموش شدن صفحه و حالت Sleep را مشخص کنید.پس از انجام تنظیمات مربوطه گزینه Create را انتخاب کنید تا تنظیمات اعمال شده انجام شود.

 

افزایش سرعت ویندوز

 

۷: حذف نرم افزار های بدون کاربرد

بسیاری از ما بدون اینکه بدانیم نرم افزاری چه مقدار از حجم سیستم را اشغال میکند آن را نصب میکنیم.حتما یک سر به Control Panel سیستم خود بزنید و تمام برنامه های خود را مشاهده کنید.ممکن است نرم افزاری را پیدا کنید که حجم زیادی از سیستم شما را اشغال کرده اما شما هر از گاهی از آن استفاده میکنید، ممکن است ارزش این را داشته باشد که این نرم افزار را از روی سیستم حذف کنید.برای حذف برنامه ها وارد Control Panel شوید و بر روی گزینه Program کلیک کنید.برنامه مورد نظر را انتخاب و بر روی آن راست کنید.سپس بر روی گزینه Uninstall کلیک کنید تا برنامه حذف شود.

 

حذف نرم افزار های بدون کاربرد
انتخاب و حذف نمر افزار های بدون کاربرد

 

۸: غیرفعال کردن بعضی از فیچر ها (Features)

فیچر ها سرویس هایی هستند که بعضی از آن ها بر روی ویندوز فعال میباشند.ممکن است بعضی از فیچر هایی که بر روی سیستم شما فعال است شما به آن احتیاج نداشته باشید. در نتیجه بهتر است که  آن را غیر فعال کنید.وارد Control Panel شوید. بر روی Program  کلیک کنید سپس گزینه Program and Feature را انتخاب کنید. در سمت چپ تصویر گزینه  Turn Windows Feature Of or On را انتخاب کنید.سپس لیست تمام فیچر ها، برای شما نمایش داده خواهد شد.اگر نمیدانید که هر کدام از فیچر ها چه سرویسی به شما ارائه خواهد داد، میتوانید با یک سرچ ساده از قابلیت فیچر ها مطلع شوید.

غیرفعال کردن فیچر ها
غیرفعال کردن فیچر ها

 

۹- پاک کردن فایل های اضافی دیسک

ویندوز یک قابلیت به نام Disk Cleanup دارد.این قابلیت موجب میشود فایل هایی که ویندوز به آن احتیاج ندارد از روی حافظه سیستم پاک کند.وارد This Pc شوید و بر روی  Drive C راست کلیک کنید.سپس Properties  را انتخاب کنید.یک پنجره جدید برای شما باز خواهد شد .در قسمت General  یک گزینه به نام Disk Clean  وجود دارد.

Disk Cleanup

بر روی آن کلیک کنید سپس در پنجره جدید، پوشه هایی که فایل های اضافی درون آن هستند، نشان داده خواهد شد، سپس OK را بزید، Delete Files را انتخاب کنید تا فایل هایی که ویندوز به آن احتیاج ندارد حذف شود

Disk Cleanup

 

۱۰- قابلیت Defragment

با گذشت زمان فایل های موجود در هارد دیسک سیستم شما به چندین قسمت تشکیل میشوند.در این صورت کامپیوتر شما مجبور است زمان بیشتری برای دسترسی به فایل ها صرف کند که باعث کندی سیستم میشود.یک قابلیت به نام Defragment وجود دارد. این قابلیت فایل ها را  درکنار هم قرار میدهد تا سیستم کامپیوتری با سرعت بیشتری به فایل ها دسترسی پیدا کند.

برای این کار به This pc یا همان My Computer بروید و یک Drive  انتخاب کنید و روی آن راست کلیک کنید و بر روی گزینه Properties کلیک کنید.یک پنجره برای شما باز میشود سپس در قسمت بالای پنجره گزینه Tools را کلیک کرده و Optimize را انتخاب کنید.

یک پنجره برای شما باز میشود که تمام درایو ها را به شما نشان میدهد.یک Drive  را انتخاب کنید سپس بر روی گزینه  Optimize کلیک کنید تا عملیات Difrangment را برای فایل های درون Drive انجام دهد.

قابلیت Difrangment

 

۱۱: غیر فعال کرذن گرافیک و انیمیشن

نسخه های جدید ویندوز ۱۰ با گرافیک بالایی همراه است، انیمیشن جذاب و جلوه های زیبایی که استفاده از ویندوز را برای ما لذت بخش میکند.اما توجه کنید که چنین گرافیکی بر سرعت سیستم شما تاثیر میگذارد و آن را کند تر خواهد کرد.اما با روش زیر میتوانید گرافیک لپ تاب را تنظیم یا غیر فعال کنید.

بر روی ایکون This Pc یا My Computre راست کلیک کنید و Properties را کلیک کنید. سپس در سمت راست گزینه Advance Sistem settings  را انتخاب کنید کنید.در قسمت بالای پنجره Advance را انتخاب سپس settings را انتخاب کنید.

 

سپس پنجره جدیدی مانند شکل زیر باز میشود.این پنجره تمام جلوه های انیمیشنی را به شما نشان میدهد تا به انتخاب خود به صورت دستی، هر کدام را که خواستید غیر فعال یا فعال کنید.به علاوه شما میتوانید حالات گرافیکی و انیمیشنی را با توجه به ۴ گزینه ای که در تصویر زیر میبینید تنظیم کنید.

غیرفعال کردن انیمیشن و گرافیک ویندوز

 

در گزینه Let windows chose whats best for my computer سیستم تصمیم میگیرد که چه میزان گرافیکی مناسب سیستم شماست که انتخاب آن بستگی به قدرت پردازش کارت گرافیک و CPU شما دارد .

در گزینه Adjust foe best oppearance بهترین حالت ممکن گرافیک و حالت های انیمیشنی را برای شما انتخاب میکند.

اگر سیستم کند و ضعیفی دارید گزینه  Adjust for best performance بهترین گزینه برای شماست و تمام جلوه های انیمیشنی و گرافیکی را غیر فعال میکند که در سرعت سیستم شما تاثیری مثبتی خواهد داشت.

در گزینه Coustom شما میتوانید به انتخاب خود حالت های انیمیشنی و گرافیکی را به طور دستی در بین گزینه ها انتخاب کنید.

۱۲: حذف بد افزار ها

نرم افزار های مخرب میتوانند به سیستم ما به طور جدی آسیب وارد کنند.بد افزار ها از راه های مختلفی حاصل مبشوند مانند دانلود نرم افزار، تبلیغات کلیکی سایت ها، متصل کردن یه فلش یا مموری به سیستم یا …

نصب یک انتی ویروس میتواند تا حدودی سیستم مارا ایمن کند.آنتی ویروس  Zemaran Antimalware سیستم شما را بررسی میکند.سپس با نرم افزار  lwarebytes anti-rootikit حذف کنید.

۱۴: ارتقا سخت افزار سیستم

در مواقعی، ممکن است سخت افزار سیستم انتظارات مارا برآورده نکند.حتی اگر تمام کار هایی که در بالا ذکر شده است انجام داده باشید.میتوانید با ارتقا سخت افزار سیستم خیال خود را برای همیشه راحت کنید.ممکن است یک نفر با توجه به سخت افزار سیستم کامپیوتری خود یک CPU تهیه کند یا RAM سیستم را افزایش دهد.اینکه بدانید سیستم شما نیاز ارتقا کدام یک از قطعات سخت افزاری دارد نیاز به یک بررسی دارد اما میتوان با استفاده از حافظه های SSD سرعت پردازش سیستم کامپیوتری را به طور قابل توجهی افزایش میدهد.به طور معمول سیستم ها دارای هارد HDD میباشد اما افزودن حافظه SSD عملکرد سیستم را بسیار سریعتر میکند.

جهت بررسی تفاوت سرعت حافظه SSD و هارد HDD روی این لینک کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

محمد امین مکارم

مطالب مرتبط

نقد و بررسی‌ها

نظر: