نحوه پیاده سازی OSPF

نحوه پیاده سازی OSPF

مقدمه :

در جلسه ی گذشته به معرفی پروتکل مسیریابی OSPF پرداختیم. در این جلسه اما قصد داریم با منوی تنظیمات آن در روتر میکروتیک آشنا شویم.

برای استفاده از پروتکل مسیریابی OSPF و وارد شدن به تنظیمات آن در روتر میکروتیک کافی است گزینه ی OSPF را از منوی Routes انتخاب کنیم.

پیاده سازی OSPF

 

همانطور که مشاهده میکنید این پنجره از تعدادی تب مجزا تشکیل شده است و هر کدام از آن ها نیز تعداد زیادی گزینه را در خود جای داده اند. در ادامه قصد داریم شرح مختصری از کاربرد هر یک از این تب ها را ارائه دهیم.

تب Interface :

همه ی تنظیماتی که برای راه اندازی پروتکل مسیریابی باید بر روی اینترفیس ها انجام شود در این تب قرار دارند. برای انجام تنظیمات جدید بر روی علامت + کلیک میکنیم.

چگونه OSPF را پیاده سازی کنیم

با استفاده از گزینه ی Interface انتخاب میکنیم که کدام یک از اینترفیس ها از پروتکل مسیریابی OSPF استفاده کنند.

راه اندازی OSPF در روتر میکروتیک

Cost : در قسمت Cost ، هزینه ی هر اینترفیس با توجه به پهنای باند آن نمایش داده میشود. عدد Cost را به صورت دستی نیز میتوانیم تغییر دهیم.

پروتکل مسیریابی OSPF

Priority : عدد Priority اولویت هر روتر را مشخص میکند. برای مثال اگر خودمان قصد داشته باشیم روتری را به عنوان روتر DR انتخاب کنیم عدد Priority آن را ۲۵۵ قرار میدهیم.

منوی OSPF در روتر میکروتیک

Authentication : با استفاده از گزینه های Authentication روترها اطلاعات خود را به صورت کنترل شده به سمت همسایه های خود ارسال میکنند و برای برقراری ارتباط ، یکدیگر را احراز هویت میکنند.

تنظیمات OSPF

Network Type : Network Type این امکان را به مدیر شبکه میدهد تا بتواند به صورت دستی Neighbor ها را برای خود مشخص کند.

پروتکل مسیریابی OSPF

Hello Interval : این قابلیت به روتر این امکان را میدهد تا از وجود همسایه های خود اطمینان پیدا کند. به صورت پیش فرض Hello Interval = 10 میباشد. این به این معنی است که پس از گذشت هر ۱۰ ثانیه روتر، همسایه های خود را Ping میگیرد تا بدین ترتیب از وجود آن ها در شبکه اطمینان حاصل کند.

Hello Interval در پنجره ی OSPF

Dead Interval : با استفاده از گزینه ی Dead Interval روتر عدم وجود روتر همسایه ی خود را تشخیص خواهد داد. به صورت پیش فرض Dead Interval = 40 میباشد. این بدین معنی است که در بازه ی زمانی ۴۰ ثانیه و پس از ۴ بار ارسال Ping توسط Hello Interval ، اگر هیچ پاسخی از سمت روتر همسایه دریافت نشود اعلام قطعی صورت گرفته و هیچ بسته ای به سمت روتر همسایه ارسال نمیشود.

Dead Interval در پنجره OSPF

نکته!!! به صورت دستی میتوان اعداد Hello Interval و Dead Interval را تغییر داد. تغییر این اعداد میتواند به صورت مستقیم بر روی Convergence time تاثیر بگذارد.

نکته!!! مقدار Dead Interval نباید کمتر از Hello Interval باشد.

تب Instance :

برای انجام تنظیمات جدید وارد تب Instance شده و بر روی علامت + کلیک میکنیم.

تب Instance در پنجره OSPF

Router ID : در قسمت Router ID برای هر روتر ID مناسبی در نظر میگیریم. ID ها از لحاظ نوشتن شباهت زیادی به IP ها دارند. ID هر روتر به صورت پیش فرض “۰٫۰٫۰٫۰” میباشد. در صورتی که مدیر شبکه هیچ ID ای برای روتر در نظر نگیرد، روتر به صورت خودکار کوچک ترین IP تنظیم شده بر روی اینترفیس ها را به عنوان Router ID در نظر میگیرد.

Router ID در پنجره OSPF

تب Network :

در این قسمت همه ی شبکه هایی که قصد معرفی آن ها به سایر روتر ها را داریم، معرفی میکنیم. برای معرفی و Advertise هر کدام از آن ها کافی است بر روی علامت + کلیک کرده و آدرس NetID را در قسمت Network وارد کنیم.

Area backbone در OSPF

در قسمت Area میتوان Area مربوط به هر روتر را انتخاب کنیم. البته توجه داشته باشید که Area مورد نظر باید از قبل ساخته شده باشد.

نکته!!! Backbone تنها Area ای است که به صورت پیش فرض در این قسمت موجود میباشد.

نکته!!! به صورت پیش فرض ID مربوط به ناحیه ی Backbone ، “۰٫۰٫۰٫۰” میباشد.

معرفی NetID ها توسط OSPF

تب Area :

برای ساخت Area های مختلف از این قسمت استفاده میکنیم.

برای ساخت هر Area جدید بر روی علامت + کلیک کرده و نام آن را در قسمت Area Name وارد میکنیم. سپس ID در نظر گرفته شده برای آن را در قسمت Area ID وارد میکنیم.

تب Area در پنجره OSPF

نکته!!! ناحیه ی Backbone به عنوان Area پیش فرض در این پنجره موجود میباشد.

مسیریابی با استفاده از OSPF

تب Virtual Links :

همانطور که در جلسه ی قبل خواندیم Area هایی که به صورت غیر مستقیم به Backbone متصل هستند از طریق یک اینترفیس مجازی به نام Virtual link با این ناحیه ارتباط برقرار میکنند. برای ایجاد هر Virtual link از تب Virtual Links کمک میگیریم.

نکته!!! برای اتصال دو Backbone مجزا به یکدیگر نیز از Virtual Link ها استفاده میکنیم.

Virtual link در OSPF

تب Neighbor :

همه ی همسایه های روتر در تب Neighbor نمایش داده میشوند. توجه داشته باشید که هیچ علامت به اضافه ای (+) در این قسمت وجود ندارد و این به این دلیل است که پروتکل مسیریابی OSPF به صورت خودکار همسایه های خود را شناسایی میکند.

شناسایی Neighbor توسط OSPF

تب NBMA Neighbor :

در صورتی که مدیر شبکه ناچار شود بنا به دلایلی خود به شخصه همسایه ها را تعریف کند میبایست از تب NBMA Neighbor کمک بگیرد.

آموزش رایگان مسیریابی با OSPF

تب LSA :

در این تب همه ی بسته های LSA جابه جا شده نمایش داده میشود.

آموزش رایگان Dynamic route

 

برچسب :
فاطمه ترک پور

ایشان از جمله برترین مدرسین شبکه می‌باشند و با تجربه بسیار غنی در حوزه دستگاه های میکروتیک و سیسکو در حال حاضر مسئول تحقیقات و تدریس Network مجموعه فرکیان‌تک می‌باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: