استفاده از name space (فضای نام) در C++

استفاده از name space (فضای نام) در C++

در برنامه قسمت قبل ما یک فضای نام در برنامه مان با نام std داریم، اما سی پلاس پلاس دارای تعداد زیادی فضای نام میباشد. یکی از این فضاهای نامی ، فضای نام std است که شیء cout که ما از آن در برنامه بالا استفاده کردیم در این فضای نام قرار دارد.

std::cout << "Welcome to C++ Tutorials!";

اینکه قبل از استفاده از هر کلاس ابتدا فضای نام آن را مانند کد بالا بنویسیم کمی خسته کننده است. خوشبختانه ++C به ما اجازه میدهد که برای جلوگیری از تکرار مکررات، فضاهای نامی را که قرار است در برنامه استفاده کنیم با استفاده از دستور using و کلمه namespace در ابتدای برنامه وارد نماییم:

using namespace NameofNameSpace;

دستور بالا نحوه وارد کردن یک فضای نام در برنامه را نشان میدهد. در نتیجه به جای آنکه به صورت زیر ابتدا نام فضای نام و سپس نام کلاس را بنویسیم:

std::cout << "Welcome to C++ Tutorials!";

میتوانیم فضای نام را با دستوری که ذکر شد وارد برنامه کرده و کد بالا را به صورت خلاصه شده زیر بنویسیم:

cout << "Welcome to C++ Tutorials!";

دستورات using که باعث وارد شدن فضاهای نامی به برنامه میشوند عموما در ابتدای برنامه و قبل از همه کدها نوشته میشوند، پس برنامه این درس را میتوان به صورت زیر نوشت:

#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
 cout << "Welcome to C++ Tutorials!";
}

حال که با خصوصیات و ساختار اولیه C++ آشنا شدید در قسمت های آینده مطالب بیشتری از این زبان برنامه نویسی قدرتمند خواهید آموخت.

 

علی ارجمندی

ایشان از جمله برترین مدرسین برنامه نویسی می‌باشند و با تجربه ای که در حوزه های پایتون، پردازش تصویر، هوش مصنوعی، میکروکنترلر ها و کنترل سنسور ها دارند در حال حاضر مسئول پروژه های داخلی و بین المللی مجموعه فرکیان‌تک می‌باشند.

مطالب مرتبط

نقد و بررسی‌ها

نظر: