کمبود کارت گرافیک، بدلیل افزایش قیمت ارز های دیجیتال

کمبود کارت گرافیک، بدلیل افزایش قیمت ارز های دیجیتال

کمبود کارت گرافیک، بدلیل افزایش قیمت ارز های دیجیتال

 

GPU

 

اخیرا به علت افزایش قیمت ارز های دیجیتال به ویژه بیت کوین، انتظار میرود که کارت گرافیک ها، با وجود اینکه ماینر ها آن هارا به صورت عمده خریداری میکنند، کم یاب تر شوند(ماینر ها افرادی هستند که ارز های دیجیتال را اسخراج میکنند)، با این وضعیت، عرضه کارت گرافیک ها به بازار با یک مشکل جدی مواجه میشود. همانند کارت گرافیک های سری RTX 3000 و Radeon RX که با کمبود آن ها مواجه شده ایم. قیمت بیت کوین پس از رسیدن به رکورد قبلی خود یعنی ۱۹،۷۰۰ دلار در اواخر سال ۲۰۱۷ ، یک سال بعد به پایین ترین قیمت ۳۲۰۰ دلار رسید. برای مدت طولانی بین ۷ تا ۹ هزار دلار راکد بود ، اما از ماه دسامبر قیمت آن افزایش یافت و ماه گذشته از ۲۰ هزار دلار عبور کرد و  سد ۳۰ هزار دلار را شکست. قیمت بیت کوین هم اکنون چیزی حدود ۳۶ هزار دلار میباشد.

 

GPU and cryptocurrency

 

هرچه ارز رمزنگاری شده ارزش بیشتری داشته باشد ، یک استخراج کننده می تواند هر روز سود بیشتری کسب کند.با توجه به اینکه نسل جدید کارت های گرافیک بیش از هر زمان دیگر با قدرت قیمت پایین تری را ارائه می دهد، یک فرصت مناسب با سرمایه ای کمتر نسبت به قبل، برای استخراج کنندگان ارز های دیجیتال ایجاد شده است. آنچه این بار در این بین منحصر به فرد است این است که جدیدترین کارت گرافیک از زمان انتشار تاکنون با کمبود مواجه شده ایم. شرکت Nvidia بارها و بارها گفته است که مشکلات عرضه پردازنده گرافیکی آن حداقل تا پایان ژانویه ادامه خواهد داشت. با افزایش قیمت رمزنگاری ، ممکن است مدتی طول بکشد تا گیمرها بتوانند سیستم های خود را ارتقا دهند.

جالب است بدانید قبلا مشابه چنین رویدادی پیش آمده بود. در سال ۲۰۱۷، قیمت کارت گرافیک بشدت افزایش یافت. همچنین تقاضا برای کارت گرافیک بیشتر شد، همین موضوع سبب عصبانیت و نگرانی شدید مشتریان شد. تا حدی که شرکت Nvidia، خرده فروشی به گیمر ها را نسبت به ماینر ها در اولویت قرار داد. قیمت ارز های دیجیتال سقوط کرد و قیمت گرافیک به حالت عادی بازگشت. اما بدلیل اینکه ارز های دیجیتال با افت فیمت  مواجه شد، قیمت سهام Nvidia به شدت سقوط کرد.

محمد امین مکارم

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: