هر آنچه که بايد در مورد فناوري HDR بدانيد

هر آنچه که بايد در مورد فناوري HDR بدانيد

فناوری HDR چيست؟

 

فناوری HDR چيست؟

 

امروزه نمايشگر هاي HDR در تلوزيون ها رايج شده است. نمايشگر هاي HDR نسبت به صفحه نمايش هاي معمولي ميتوانند رنگ هاي بيشتري را به نمايش بگذارند. نمايشگر هاي HDR امروزه در انواع مختلفي ارائه ميشوند. HDR مخفف High Dynamic Range ميباشد. اين يک فناوري است که نمايشگر ها را قادر ميسازد طيف وسيع تري از رنگ و کنتراست را نمايش دهد. اين به اين معني است که يک نمايشگر HDR با جزئيات بيشتري، تفاوت هاي ظريف و رنگ هاي بيشتري را نمايش ميدهد. همچنين ميتواند جزئيات زيادي را هنگام روشني و تاريکي صفحه نمايش نشان دهد.

به عنوان مثال، در فيلم هاي ترسناک، فناوري HDR به شما اين امکان را ميدهد که سايه ها و تاريکي را با جزئيات و کيفيت بالايي تماشا کنيد. همچنين هنگام تماشاي يک مستند حيات وحش، باعث ميشود احساس کنيد که محتويات فيلم را از نزديک تماشا ميکنيد.

 

HDR Display

فناوری HDR در تلوزيون هاس هوشمند

 

براي نمايش محتواي يک تصوير با فناوري HDR، بايد مانيتور يا تلوزيون و فيلم يا عکس، از ويژگي HDR پشتيباني کند. درواقع، فناوري HDR براي مانتيور يا نمايشگر شما مشخص ميکند که دقيقا چه ميزاني از اشباح رنگ براي واقع بينانه ترين نمايش مناسب است. تلوزيون هاي HDR اين اطلاعات رنگي را درون خود جاي داده است. از اين فناوري ميتوانيد در بازي هاي ويديويي استفاده کنيد. به شرطي که نمايشگر از فناوري HDR استفاده کند.

 

انواع نمایشگر های HDR:

 

انواع فناوري هاي HDR

 

فناوري HDR انواع مختلفي دارد. در هر نوع، روشنايي و رنگ ها متفاوت ميباشد. نمايشگر هاي HDR بايد يکي از استاندارد هاي زير را داشته باشند.

  Display HDR 400

حداکثر ۴۰۰cd/m2 روشنايي

حداقل ۳۲۰/m2 روشنایی

حداقل ۹۵% پوشش فضای رنگی BT.709

 

display HDR 600

حداکثر روشنایی: ۶۰۰cd / m²

حداقل ۳۵۰cd / m² روشنایی

حداقل ۹۹٪ پوشش فضای رنگی BT.709

حداقل ۹۰٪ پوشش فضای رنگی DCI-P3

نمایشگر HDR 1000

۱۰۰۰cd / m² حداکثر روشنایی

حداقل ۶۰۰cd / m  روشنایی

حداقل ۹۹٪ پوشش فضای رنگی BT.709

حداقل ۹۰٪ پوشش فضای رنگی DCI-P3

 

 

بازی های ویدیویی با HDR Display

 

فناوري HDR در بازي هاي ويديويي

 

مزایای استفاده از نمایشگر ها در بازی های ویدویی این است که شما میتوانید جزئیات بیشتری در فضای تاریک مشاهده میکنید. همچنین بازی ها بسیار طبیعی تر بنظر میرسد، به این دلیل که رنگ های بیشتری را مشاهده میکنید و رنگ ها بسیار زنده هستند. البته هنوز همه بازی ها از فناوری HDR استفاده نمیکنند. برای مثال بازی هایی مانند Battlefield 1 و Tomb Raider و GTA V از این فناوری بهره میبرند.

محمد امین مکارم

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: