بررسی دستورات Shell لینوکس

بررسی دستورات Shell لینوکس

بررسی دستورات Shell لینوکس :

در مقاله های قبلی تا حدودی با سیستم عامل لینوکس و انواع آن آشنا شدیم. برای دریافت مطالب گفته شده اینجا کلیک کنید.

در این جلسه میخواهیم با محیط Terminal و تعدادی از دستورات آن آشنا شویم.

در جلسه ی گذشته با نحوه ی ورود به محیط terminal آشنا شدیم. چنانچه از نسخه ی CentOS استفاده میکنید، پس از وارد شدن به محیط terminal با اجرای دستور $ readlink /bin/sh میتوانید بفهمید که این سیستم عامل از کدام Shell استفاده میکند.

آموزش لینوکس

 

 

اگر از نسخه ی Ubuntu استفاده میکنید با اجرای دستور $ readlink /bin/sh میتوانید از نوع Shell موجود بر روی این سیستم عامل اطلاع پیدا کنید.

آموزش linux

 

 

 

روش دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید خیلی سریع تر نوع Shell استفاده شده بر روی سیستم عامل را تشخیص دهد. در این روش شما از متغیر های محیطی استفاده میکنید. متغیر های محیطی متغیر هایی از پیش تعریف شده هستند. متغیر ها با حروف بزرگ نوشته میشوند و پیش از آن ها نماد $ به کار برده میشود. برای مثال متغیری به نام SHELL وجود دارد که با استفاده از آن میتوان خیلی سریع نوع shell موجود بر روی سیستم عامل را مشخص نمود (در جلسات آینده با متغیر های محیطی آشنا خواهید شد). البته برای اینکه بتوانیم از متغیر SHELL استفاده کنیم میبایست از دستور echo کمک بگیریم. دستور echo این امکان را میدهد که داده و اطلاعات بر روی صفحه، نمایش داده شوند.

آمورش رایگان لینوکس

 

همچنین با استفاده از متغیر محیطی BASH_VERSION میتوانیم از نسخه ی Shell موجود اطلاع پیدا کنیم.

آموزش رایگان linux

 

 

برای اینکه از نوع Kernel یا هسته ی لینوکس سیستم باخبر شویم از دستور $ uname استفاده میکنیم.

دستورات لینوکس

 

برای اطلاع از ورژن Kernel از دستور $ uname -r استفاده میکنیم.

کامند های لینوکس

 

برای اینکه همه ی اطلاعات و جزییات مربوط به Kernel نمایش داده شود از دستور $ uname -a استفاده میکنیم.

دستور uname لینوکس

اگر دستور $ echo را به تنهایی اجرا کنیم هیچ خروجی نمایش داده نمیشود. اما اگر یک رشته ی ساده مقابل آن قرار گیرد، دقیقا همان رشته نمایش داده میشود.

دستور echo در لینوکس

Quoting Metacharacters :

درون پوسته ی Bash چندین کاراکتر وجود دارد که هرکدام معنی و عملکرد خاص خود را دارد. این کاراکترها Quoting Metacharacters نام دارند و شامل موارد زیر میشوند :

* ? [ ] ‘ ” \ $ ; & ( ) | ^ < >

برای مثال علامت ( $ ) به این معنی است که کاراکترهایی که بعد از آن قرار گرفته اند در واقع نام یک متغیر هستند. حال به مثال های زیر توجه کنید :

اگر دستور $ echo $SHELL را تایپ و اجرا کنید نوع Shell نمایش داده میشود. اما اگر echo It cost $1.00 را چه اتفاقی خواهد افتاد؟

Quoting Metacharacters

Quoting Metacharacters چیست

 

همانطور که مشاهده میکنید هدف ما این بود که جمله ی It cost $1.00 نمایش داده شود اما عبارت $۱٫۰۰ به اشتباه به عنوان یک متغیر در نظر گرفته شده است. این موضوع به این دلیل است که در پوسته ی Bash کاراکتر $ به عنوان Quoting Metacharacter در نظر گرفته میشود و به همین دلیل ۱٫۰۰ را به عنوان یک متغیر در نظر میگیرد. برای جلوگیری از بروز چنین خطایی لازم است قبل از نوشتن هر یک از Quoting Metacharacter ها کاراکتر بک اسلش ( \ ) قرار بگیرد.

دستور $SHEL لینوکس

چنانچه چندین Quoting Metacharacter در متن وجود اشته باشد برای راحتی بیشتر میتوانیم از علامت تک کوتیشن ( ‘ ) یا دبل کوتیشن ( ” ) در ابتدا و انتهای عبارت استفاده کنیم.

دستورات لینوکس

 

farahi

ایشان از اساتید بنام حوزه شبکه و امنیت می باشند و همچنین مدرس رسمی کمپانی مایکروسافت آمریکا و میکروتیک اروپا می باشند. از جمله پروژه هایی که ایشان مشاوره ،طراحی ، پیاده سازی ،اجرا و یا تدریس داشته اند می توان پروژه های زیر را مثال زد:فاز 22 23 24، شرکت نفت و گاز تسکو، شرکت پترو سنا آریا ، شرکت نفت و گاز زاگرس، شرکت مناطق نفت خیز جنوبی ،شرکت تاسیسات دریایی ایران ،شرکت آبفا استان فارس ، سازمان تامین اجتماعی زنجان و.....و همچنین از جمله سخنرانی های ایشان در کشور های ترکیه ، امارات متحده عربی ، گرجستان و از جمله پروژه های برون مرزی شرکت سیستک پرو امارات ، انلاین ای کیو کردستان عراق و... نام برد

مطالب مرتبط

نقد و بررسی‌ها

نظر: