Windows Server 2019 Updated Dec2020

Windows Server 2019 Updated Dec2020

با درخواست های شما که در مورد قرار دادن نرم افزار ویندوز سرور ۲۰۱۹ بود رو به رو شدیم و از این جهت این نسخه را برای شما دوست عزیز اپلود کردیم و در سایت قرار دادیم.

شرکت مایکروسافت نرم افزار ها و قایلبت های زیادی دارد که یکی از انها یک سیستم عامل نوع سرور به نام Windows Server میباشد که هر شش ماه یکبار  نسخه جدیدی را وارد دنیای زیبای IT میکند و این خیلی عالی  است زیرا که با این روش باگ های احتمالی که به وجود میاید رو برطرف میکند.

نسخه های این ویندوز سرور:

این ویندوز از روزی که وارد سایت مایکروسافت شده تا به امروز  تا به امروز نسخه های مختلفی رو در دل خود جای داده.

البته نمیشه گفت نسخه ولی اپدیت های مختلفی بوده که هر کدام به دلیل خاصی بوده است.

این ویندوز های شامل  Windows Server 1607 و Windows Server 1709 و Windows Server 1803 و Windows Server 1809 و Windows Server 1903 و Windows Server 1909 و Windows Server 2004 و Windows Server 20H2 میشه. در حالی که این شرکت در گذشته سیستم عامل های مختلفی تحت نام های ۲۰۰۳ Windows Server و Windows Server 2008 و Windows Server 2012  و … رو داشت.  قبول دارم که این نوع ارائه محصول ممکنه برای کاربرهای ویندوز سرور عجیب به نظر برسه اما توی دنیای لینوکس این نحوه ارائه سیستم عامل تقریباً مرسوم هست.

حالا که بحث این موضوع باز شد باید بدانید که ویندوز سرور ها هر ۶ ماه یک بار اپدیت دارند و اکثرا برای رفع باگ های احتمالی میباشد و هر نسخه اپدیت را تا ۱۸ ماه ساپورت میکند ( ولی ما ایرانی ها چون خیلی باحال هستیم همیشه کرک میکنیم و از نعمت ساپورت شدن محروم هستیم و البته تحریم ها هم به کنار )

نکته که پیش میاد اینکه:

بنابراین شما بعد از ارائه نسخه جدید ۱ سال فرصت دارید که به نسخه بعدی مهاجرت کنید، وگرنه دیگه نمی تونید آپدیت ها رو دریافت کنید.

خوب پس چی کار کنیم؟

مایکروسافت اینو میدونه که واقعا نمیشه که هر سال اپگرید کنید و این کار برای ادمین های شبکه کار مشکلی هست و زمان کافی برای این وجود ندارد.بنابراین هر از ۲ تا ۳ سالی یکی از نسخه ها رو انتخاب میکنه و همراه با GUI ارائه ش میده و زمان ارائه خدمات اون رو ۱۰ ساال میذاره (توی ۵ سال اول معمولاً هم ارائه قابلیت های جدید و هم رفع ایرادات امنیتی انجام میشه اما توی ۵ سال دوم بیشتر رفع ایرادات امنیتی انجام میشه). به این نسخه ها LTSC میگیم.

بنابراین ما از دیدگاه نحوه ارائه خدمات توی محصول Windows Server  دو مدل داریم. یکی SAC یا Semi-Annual Channel و یکی LTSC یا Long-Term Servicing Channel. توی مدل SAC ویندوز فاقد GUI هست و ۱۸ ماه سرویس میگیره، توی مدل LTSC ویندوز شامل GUI هست و ۱۰ سال سرویس میگیره. اگه مایلید که در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید می تونید این کارو از این صفحه در مستندات رسمی شرکت مایکروسافت انجام بدید.

مایکروسافت تا به امروز ۲ تا نسخه LTSC از سری جدید Windows Server خودش ارائه داده. یکی براساس Windows Server 1607 که اسم این نسخه از LTSC رو گذاشته Windows Server 2016 و یکی بر اساس Windows Server 1809 که اسم این نسخه از LTSC رو گذاشته Windows Server 2019. اگه مایل باشید که اطلاعات بیشتری راجع به نسخه های مختلف خط محصول Windows Server به دست بیارید میتونید این کار رو از این صفحه در مستندات رسمی شرکت مایکروسافت انجام بدید.

همون طور که میبینید عملاً Windows Server 2019 همون نسخه LTSC از Windows Server 1809 هست که همراه با GUI ارائه شده. بنابراین وقتی یه نسخه جدید از ویندوز هر شش ماه ارائه میشه، ویندوز سرور ۲۰۱۹ تغییری نمیکنه. این موضوع رو میشه توی Build Number این ویندوز هم مشاهده کرد که از ابتدای ارائه تا به الان همون ۱۷۷۶۳ مونده.

تا همین توضیحاتی که دادیم برای دانش شما برای شناخت بهتر ویندوز سرور کافی میباشد و در اینده پست کاملی رو برای این بخش برای شما اپلود میکنیم و در اخر این نرم افزار از سایت رسمی خوده شرکت مایکروسافت برداشته شده است و بدون دخالت در هیچ چیزی برای شما دوستان اپلود شده است. ممنون از همراهی شما دوستان که تا اخر این مقاله همراه ما بودید.

ارزوی سلامتی برای تمامی بیماران کرونایی دارم و ایمدوارم که زود تر از شر این بیماره خلاص بشیم

 

امیرعلی اسکروچی

ایشان از جمله برترین مدرسین تکنسین فنی می‌باشند و با تجربه ای که در حوزه های تعمیرات، سخت افزار (لپتاپ و کامپیوتر ها) دارند در حال حاضر مسئول سخت افزار و تعمیرات نگه داری مجموعه فرکیان‌تک می‌باشند.

مطالب مرتبط

نقد و بررسی‌ها

نظر: