آشنایی با Keywords (کلمات کلیدی)

جلسه پانزدهم: آشنایی با Keywords (کلمات کلیدی)

keywords در C#
 

زبان برنامه نویسی #C، از نطر ویژگی ها و Keywords (کلمات کلیدی)، زبانی بسیار غنی است. این ویژگی به کاربردی بودن این زبان برنامه نویسی کمک میکند. Keywords (کلمات کلیدی)، کلماتی اختصاصی هستند که هر کدام در یک زبان برنامه نویسی، مفهوم و کاربرد خودشان را دارند. کلمات کلیدی برای Compiler شناخته شده هستند. Keywords از اهمیت زیادی برخوردار میباشد. البته باید توجه کرد که کلمات کلیدی نمیتوانند به عنوان اسم های یک متغیر، class ، interface استفاده بشوند.

پس کلمات کلیدی، کلماتی اختصاصی هستند که معنی و کاربرد آن ها باهم متفاوت هستند که قبلا در کامپایلر تعریف شده اند. کلمات کلیدی در زبان برنامه نویسی سی شارپ، در گروه های مختلفی دسته بندی شده است.

Modifier Keywords:

اصلاح کننده دسترسی یا Modifier Keywords، کلمات کلیدی در زبان های شی گرا هستند که  دسترسی Class ها، متد ها و سایر اعضا را تنظیم میکنند. در جلوتر با Class ها و method ها آشنا میشویم. در Modifier Keywords حدود ۱۷ کلمه کلیدی وجود دارد.

 

public private internal protected abstract
const event extern new override
partial readonly sealed static unsafe
virtual volatile

 

Access modifiers Keywords: 

اصلاح کننده های دسترسی در سی شارپ، قابلیت دسترسی یک روش، اعضا یا Class را مشخص میکند. با استفاده از این کلمه کلیدی میتوان سطح دسترسی فیلد ها،سازنده ها، متدها، و کلاس ها را تغییر دارد که در جلسه آینده با این مباحث به طور کامل آشنا میشویم.

کلیدواژه های Access modifiers شامل Public، Private، internal، Protected میباشد. که در جدول بالا میتوانید این کلید واژه هارا مشاهده کنید. کلیدواژه های Access modifiers زیرمجموعه Modifier Keywords میباشد.

 

Statement Keywords: 

کلیدواژه های Statement دستورالعمل های برنامه هستند. دستورات Statement به ترتیب در کدنویسی اجرا میشوند.

if else switch do for
foreach in while break continue
goto return throw try catch
finally checked unchecked

 

Method Parameters Keywords:

کلمه کلیدی متد های پارامتری یا Method Parameters Keywords،  به پارامتر های یک متد، اعمال میشوند. در کل ۴ کلمه کلیدی وجود دارد که برای تغییر رفتار پارامتر های یک روش استفاده میشود. این کلمات کلیدی عبارت اند از: Params، ref،out

برای آشنایی با پارامتر ها در سی شارپ، بر روی این لینک کلیک کنید.

Namespace Kwywords: 

از کلمه کلیدی Namespace برای ایجاد یک فضای نام استفاده میشود. در برنامه نویسی، از فضای نام یا Namespace برای سازماندهی کدها استفاده میشود. میتوانید با کلیک بر روی این لینک، جزوه آموزشی Namespace را مشاهده کنید.

در جدول زیر، میتوانید برخی دیگر از کلیدواژه های سی شارپ را مشاهده کنید.

 

Literal Keywords: null, false, true, value, void
Operator Keywords: as, await, is, new, sizeof, typeof, stackalloc, checked, unchecked
Contextual Keywords add, var, dynamic, global, set, value
Type Keywords: bool, byte, char, class, decimal, double, enum, float, int, long, sbyte, short, string, struct, uint, ulong, ushort
Query Keywords: from, where, select, group, into, orderby, join, let, in, on, equals, by, ascending, descending

 

توجه کنید که این آموزش تنها برای آشنایی با کلیدواژه ها بود. در ادامه جزوات، با تمامی کلیدواژه ها آشنا میشویم. با ما همراه باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *