ابزار Toolbox

جلسه سوم : آشنايي با Label و Windows Forms

آموزش برنامه نویسی C#
 

در این جلسه میخواهیم با یک سری ابزار و قابلیت هایی که میتوانیم به پنجره Windows Forms اضافه کنیم، آشنا شویم. در سمت چپ نرم افزار Visual Studio بر روی گزینه Toolbox کلیک کنید تا به صورت یک پنجره برای شما نمایش داده شود. اگر این گزینه برای شما وجود ندارد، همانطور که در جلسه پیش گفتیم بر روی گزینه View در بالای صفحه کلیک کنید و گزینه Toolbox را انتخاب کنید تا گزینه Toolbox در سمت چپ، برای شما نمایش داده شود. سپس بر روی این گزینه کلیک کنید.

c sharp
 
انتخاب گزینه Toolbox که در بالای تصویر مشخص است.

پس از کلیک کردن بر روی گزینه Toolbox، یک پنجره با چند گزینه مختلف، همانند تصویر زیر، برای شما باز میشود. بر روی هر گزینه که کلیک کنید در زیر آن چندین گزینه اضافه میشود که هرکدام ابزار مختلفی هستند. این ابزار ها در ساخت پروژه به ما کمک زیادی میکند. اکنون بر روی گزینه All Windows Forms کلیک کنید.

toolbox در visual studio
 
انتخاب گزینه All Windows Forms

پس از کلیک کردن بر روی All Windows Forms، تعدادی گزینه در زیر آن برایتان نمایش داده میشود، در بین گزینه ها، Label را پیدا و بر روی آن دوبار کلیک کنید. یا میتوانید در قسمت بالای پنجره Toolbox در قسمت Search Toolbox گزینه Label را سرچ کنید.

گزینه lable در visual studio
 
نمایش گزینه های All Windows Forms و انتخاب گزینه Label

پس از آن که بر روی گزینه Label دوبار کلیک کردید. در صفحه Windows Forms یک متن یا Text به اسم Label نمایش داده میشود. سپس بر روي متن يا نوشته Label، يک کليک کنيد و گزينه Properties را در سمت راست انتخاب کنيد تا بتوانيد تغييراتي را ایجاد کنيد.

properties در visual studio
 

علاوه بر این روش، میتوانید بر روی گزینه مورد نظر راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید تا وارد پنجره Properties مربوطه بشوید.

پس از آنکه بر روي Properties کليک کرديد، ميتوانيد متن Label را تغيير دهيد، رنگ Text را عوض کنيد، يا يک فونت براي خود انتخاب کنيد و … در کل خاصيت Label اين است که شما با استفاده از اين ويژگي ميتوانيد يک متن را نمايش دهيد.

در پنجره Properties يک قسمت به نام Text وجود دارد، که روبروي آن Label1  نوشته شده است. Label1 را پاک کنيد و هرچه دوست داريد بنويسيد و جایگزین کنید. توجه کنید که ما به این ابزار و ویژگی، Label میگوییم، نوشته ای که تغییر میدهیم تنها یک متن است اما در کل این ابزار Label نام دارد.

کار با visual studio
 

براي مثال ما در قسمت Text مينويسيم: سلام، به وبسايت فرکيان تک خوش آمديد. سپس متن Label1 در پنجره windows Forms به متن “سلام، به وبسايت فرکيان تک خوش آمديد.” تغییر میکند. همانند عکس زیر:

visual studio configuration
 
ایجاد یک متن جدید در قسمت windows Forms با استفاده از ابزار Lable

توجه کنید که میتوانید متن مورد نظر را جا به جا کنید و در قسمت دیگری از پنجره Windows Forms قرار دهید. اکنون میخواهیم چند تغییر دیگر در این متن بوجود بیاوریم.

بر روی Label یا همان متن “سلام، به وبسايت فرکيان تک خوش آمديد.” راست کلیک کنید سپس Properties را بزنید. گزینه Font را پیدا کنید. در رو بروی قسمت Form یک مربع سفید کوچک وجود دارد که در تصویر زیر برای شما مشخص کردیم.

آموزش زبان سی شارپ
 
بر روی مربع مشخص شده روبروی گزینه Font کلیک کنید.

پس از کلیک کردن بر روی مربع، با تصویر زیر روبرو خواهید شد. در اینجا شما میتوانید فونت، استایل فونت و سایز  نوشته هارا تغییر دهید.

تغییر سایز و فونت در visual studio
 

در اینجا ما به دلخواه فونت را vazir استایل را از نوع Bold و سایز و اندازه فونت را ۱۴ قرار میدهیم. سپس در قسمت ForeColor رنگ نوشته را تغییر میدهیم که ما قرمز را انتخاب میکنیم. و در قسمت BackColor یک رنگ پس زمینه مانند آبی برای Label انتخاب میکنیم. همانند تصویر زیر:

آموزش رایگان سی شارپ
 
همانطور که در پنجره Windows Forms مشاهده میکنید، در Label تغییراتی ایجاد شد.
در محيط نرم افزاري Visual Studio اگر یک تغییری را اضافه کردید و بعد خواستيد تغيير صورت گرفته را به حالت قبل برگردانيد کافیست Ctrl + z را بزنيد تا به حالت قبل برگردد.

در ادامه آموزش با چند ابزار دیگر Toolbox آشنا خواهیم شد. برای مشاهده قسمت بعدی آموزش بر روی این لینک کلیک کنید. با ما همراه باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *