ادهاک| Ad-Hoc چیست؟

ادهاک| Ad-Hoc چیست؟

 بررسی و معرفی شبکه بیسیمAd-Hoc:

شبکه  Ad-Hoc یکی از ساده ترین پیاده سازی شبکه های بیسیم است.

در حالت کلی توپولوژی شبکه های  کامپیوتری بیسیم را به دو گروه تقسیم میکنیم:

۱) Infrastructure

۲)Ad Hoc

در نوع اول (Infrastructure) از یک دستگاه مرکزی استفاده میکنیم. این دستگاه Access Point  نام دارد؛ که اتصال کامپیوتر هارا برقرار میکند، گویا کامپیوترها به یک سویچ وصل شدند ودر یک Broadcast Domain قرار میگیرند و یک شبکه LAN  را تشکیل میدهند. با این تفاوت که این شبکه Wireless است.

در نوع دوم(Ad Hoc) دیگر از دستگاه جانبی استفاده نمی شود، و هر یک از کامپیوترها در این توپولوژی به نوعی در نقش یک Access Pint فعالیت می کنند . این شبکه ها معمولا کاربرد های موقتی و با مدت کم دارند و برای کاربردهای بلند مدت مورد استفاده قرار نمیگیرند.

بر خلاف شبکه های Infrastructure که همانطور که گفتیم از قابلیت هایی مثل شبکه های LAN برخوردارند و می توان به ثبات آنها اطمینان کرد ، شبکه های ad hoc پایداری نسبتا پایینی دارند و به همین دلیل است که از کاربرد موقتی برخوردارند.

امابا استفاده از این نوع شبکه نیز می توان یک یا گروهی از کامپیوترها که دارای کارت شبکه بیسیم هستند؛ را به یکدیگر متصل کرد و تبادل اطلاعات را انجام داد.

واژه Ad-Hoc ریشه ای لاتین داشته و به معنای ” کاربرد اختصاصی ” است . ما زمانی از این شبکه استفاده میکنیم که امکان استفاده از انواع دیگر شبکه وجود نداشته باشه.در ارتباطات Ad-Hoc شما یک Session یا نشست برقرار کرده و تمامی دستگاه های به آن Session متصل می شوند .

بنابراین با این روش Access Point عملا حذف خواهد شد . برای ایجاد این Session یکی از کامپیوترها با استفاده از کارت شبکه بیسیم خود یک نام دامنه یا بهتر بگوییم یک SSID مانند Access Point های دیگر ایجاد می کند که برای محدوده فرکانسی که در آن کارت شبکه های بیسیم دیگر فعال هستند قابل شناسایی می باشد .در این حالت کامپیوترهای دیگر با جستجوی شبکه های بیسیم دیگر میتوانند SSID این کارت شبکه را یافته و به آن متصل شوند و شروع به تبادل داده کنند.

از جمله محدودیت های این شبکه های بیسیم ، محدود بودن تعداد اتصال همزمان به آن می باشد. به همین علت نمیتوان Node ها یا گره های آن از یک تعداد معیین بیشتر کرد. این گره ها و SSID میتوانند متحرک باشند و به دلیل چنین قابلیتی  از آنها میتوان برای استفاده در دستگاه های مختلف مانند: کنسول بازی بسیم استفاده کرد.برای مثال شما می توانید از قابلیت Ad-Hoc در دستگاه های پلی استیشن و یا Nintendo برای انجام بازیهای همزمان با دوستانتان استفاده کنید.

کاربرد شبکه هایAd Hoc:

طبیعی است که فرکانس کارکرد هر شبکه Ad Hoc میتواند متفاوت باشد وبرحسب نوع کاربرد آنها در انواع شبکه ها مانند: شبکه های خانگی،  نظامی و حتی ماهواره ای  مورد استفاده قرار میگیرند.

درکاربرد های نظامی از شبکه های Ad Hoc براپیدا کردن محل قرارگیری یک وسیله و به ویژه وسایل متحرکی که در محدوده نظامی قرار میگیرند و مکان یابی آنها استفاده می شود. اینگونه ساختار شبکه بیسیم را میتوان در موارد حفاظت محیط زیست نیز مورد استفاده قرار داد .

شاید در بسیاری از فیلم های مستند حیات وحش دیده باشید که پس از بدام انداختن یک حیوان به آن یک فرستنده متصل می کنند که مکان حیوان را در طول مدت اتصال به این وسیله بر روی نقشه نمایش می دهد ، تمامی این امکانات از قابلیت هایی است که شبکه های بیسیم Ad Hoc به ما ارائه می دهند .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *