بررسی Ethernet link UTP

جلسه بیستم : بررسی Ethernet link UTP

خب در این قسمت راجع به بررسی Ethernet link UTP صحبت میکنیم ، اصطلاح Ethernet link به هر کابل فیزیکی بین دو گره اترنت اشاره دارد . آشنایی با نحوه عملکرد یک UTP Ethernet link ، به تجزیه لینک فیزیکی به قطعات اصلی آن (خود کابل ، اتصالات انتهای کابل و پورت های منطبق بر روی دستگاه هایی که کانکتورها در آنها قرار می گیرند) کمک می کند . ( شکل 1 )

اجزای اساسی Ethernet Link
                                                           شکل 1 : اجزای اساسی Ethernet Link

ابتدا کابل UTP را در نظر بگیرید ، این کابل مقداری سیم مسی دارد که به صورت twisted pairs دسته بندی شده اند . استانداردهای 10BASE-T و 100BASE-T به دو جفت سیم ، در حالی که استاندارد 1000BASE-T به چهار جفت سیم نیاز دارد. هر سیم دارای یک پوشش پلاستیکی با کد رنگی است و سیم های یک جفت دارای رنگ بندی خاص هستند . به عنوان مثال ، برای جفت سیم آبی ، پوشش یک سیم تماما آبی ، در حالی که پوشش سیم دیگر راه راه آبی و سفید است.

بسیاری از کابل های Ethernet UTP از کانکتور RJ-45 در هر دو طرف استفاده می کنند. کانکتور RJ-45 دارای هشت مکان فیزیکی (که pin positions یا برای سادگی pins نامیده می شود) است که می توان هشت سیم را در کابل وارد کرد . این پین ها مکانی را برای شارتباط با مدار الکتریکی و برقراری جریان ایجاد میکنند .

توجه داشته باشید در صورت وجود ، یک کابل اترنت UTP نزدیک پیدا کنید و اتصالات را از نزدیک بررسی کنید . به دنبال موقعیت پین و رنگ سیم ها در کانکتور باشید .

برای تکمیل physical link ، گره ها هر کدام به یک پورت اترنت RJ-45 احتیاج دارند که با اتصالات RJ-45 روی کابل مطابقت داشته باشد تا کانکتورهای انتهای کابل بتوانند به هر گره متصل شوند . رایانه های شخصی اغلب از پورت اترنت RJ-45 به عنوان بخشی از کارت رابط شبکه network interface card (NIC) استفاده می کنند ، که می تواند یک کارت توسعه بر روی کامپیوتر باشد یا می تواند در خود سیستم تعبیه شود .

سوئیچ ها معمولاً پورت های RJ-45 زیادی دارند زیرا سوئیچ ها به دیوایس های کاربر مکانی برای اتصال به Ethernet LAN می دهند . شکل 2 عکس هایی از کابل ها ، اتصالات و پورت ها را نشان می دهد.

اتصالات و پورت های RJ-45
                                             شکل 2 : اتصالات و پورت های RJ-45

شکل بالا یک اتصال دهنده در سمت چپ و پورت ها را در سمت راست نشان می دهد . سمت چپ شکل سوکت های 8 پین کانکتور RJ-45 را نشان می دهد. بالا سمت راست یک NIC اترنت را نشان می دهد که هنوز در رایانه نصب نشده است. قسمت سمت راست پایین شکل یک سوئیچ سیسکو را نشان می دهد که دارای چندین پورت RJ-45 است و به چندین دستگاه اجازه می دهد به راحتی به شبکه اترنت متصل شوند.

 

سرانجام ، در حالی که اتصالات RJ-45 با کابل UTP می توانند متداول باشند ، سوئیچ های Cisco LAN اغلب از انواع دیگر اتصالات نیز پشتیبانی می کنند . هنگام خرید یکی از مدلهای متعدد سوئیچ های سیسکو ، باید به ترکیب و تعداد هر نوع پورت فیزیکی مورد نظر خود روی سوئیچ فکر کنید.

سوئیچ های سیسکو برای اینکه مشتریان خود نسبت به نوع لینک های اترنت انعطاف پذیری داشته باشند ، پس از خرید سوئیچ ، سوییچ برخی از پورت های فیزیکی را شامل می شوند که سخت افزار آنهاحتی پس از خرید سوئیچ قابل تغییر است .

به عنوان مثال ، شکل 2-8 عکس یک سوئیچ Cisco را با یکی از فرستنده گیرنده قابل تغییر نشان می دهد . در این مورد ، شکل یک small form-factor pluggable ( SFP+) را نشان می دهد که با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه ، درست در خارج از دو اسلات SFP+ در سوئیچ Cisco 3560CX  اجرا می شود .  SFP+ قسمت نقره ای رنگ زیر کلید است که کابل مشکی به آن متصل شده است.

10-Gbps SFP+ به همراه Catalyst 3560CX
                                        شکل 3 : 10-Gbps SFP+ به همراه Catalyst 3560CX

Gigabit Ethernet Interface Converter (GBIC) : مدل پورت های قابل تعویض برای اینترفیس‌های گیگابیت که از پورت‌های SFP بزرگ‌تر است .

Small Form Pluggable (SFP): جایگزینی برای GBIC ها ، که در اینترفیس های گیگابیت استفاده می شود ، با اندازه کوچکتر ، فضای کمتری را در کنار کارت شبکه یا سوئیچ اشغال می کند .

Small Form Pluggable Plus (SFP+): اندازه SFP است ، اما در اینترفیس های 10 گیگابیت بر ثانیه استفاده می شود . (+ به افزایش سرعت در مقایسه با SFP اشاره دارد.)

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *