متغیر (Variable) چیست؟

جلسه دوم: متغیر (Variable) چیست؟

متغیر variable
 

قبل از مشاهده این جلسه، بر روی این لینک کلیک کنید و جلسه قبل را مشاهده کنید.

در برنامه نویسی، یک متغیر بخشی از حافظه سیستم را اشغال میکند تا اطلاعات یا نوعی داده را در خود ذخیره میکند. همانند یک لیوانی که مقداری آب را در خود نگه میدارد. هر متغیر، دارای یک نوع داده یا اطلاعات مشخص است. قبل از آنکه هر متغیری ساخته شود، باید نوع آن را مشخص کنیم. نکته: مقدار یا داده در برنامه نویسی میتواند هرچیزی باشد، مانند حروف، کاراکتر، اعداد

چند نکته مهم، در مورد متغیر ها:

داده و اطلاعاتی که درون متغیر قرار میگیرد، ما به برنامه داده ایم. برای مثال من میخواهم یک برنامه بنویسم عدد ۲ و ۵ را باهم جمع کند. پس باید این ۲ عدد را به عنوان یک مقدار اولیه به برنامه بدهم.

متغیر، چیزی جز یک نام نمیباشد که درون آن یک داده و اطلاعات به صورت یک مقدار قرار میگیرد.

متغیر ها میتوانند انواع داده ها را به صورت یک مقدار درون خود نگه دارند، برای مثال متغیر int میتواند اعدادصحیح مانند ۸ یا ۳٫۵ را درون خود نگه دارد، یا متغیر string، رشته یا متن ها را درون خود به صورت یک مقدار نگه میدارد.

شما قبل از آنکه بخواهید از مقداری در برنامه استفاده کنیم، باید آن را درون یک متغیر قرار دهیم. برای مثال اگر میخواهید از عدد ۲ در برنامه استفاده کنید، ابتدا باید یک متغیر از نوع int ایجاد کنید، سپس عدد ۲ را در متغیر int قرار دهید. سپس میتوانید از عدد ۲ در برنامه خود استفاده کنید. نه فقط اعداد، بلکه برای استفاده از انواع کاراکتر ها، باید از متغیر ها استفاده کنید.

میتوانید مقادیری را که درون متغیر قرار میدهید، در هر زمان که میخواهید تغییر دهید.

متغیر variable در C#
 

نکاتی در مورد ایجاد متغیر (Variable) :

۱- برای ایجاد یک متغیر، ضروری است که برای آن یک اسم (Name) در نظر بگیریم. مثلا، میخواهیم کلمه Amin را به عنوان یم مقدار، در برنامه قرار دهیم. بدلیل اینکه این مقدار به صورت رشته یا متن است باید یک متغیر از نوع string ایجاد کنیم. سپس یک اسم برای متغیر String در نظر میگیریم. سعس کنید اسمی که برای متغیر در نظر میگیرید، به مقداری که درون متغیر قرار میگیرد مرتبط باشد. نام متغیر را Name میگذاریم، زیرا قرار است مقداری از جنس رشته (متن) به نام “Amin” درون ان قرار بگیرد. پس در این مثال، متغیر برنامه string، نام متغیر Name و مقدار درون آن Amin میباشد.

۲- نامی که میخواهیم برای یک نوع متغیر انتخاب کنیم، باید با یک واژه شروع شود. مانند A،B،c،p و … اگر در حال ایجاد متغیر، نام متغیر را با عدد شروع کنید، برنامه شما با خطا مواجه میشود.  برای مثال عبارت ۱۰afc نمیتواند به عنوان یک نام برای متغیر قرار بگیرد، زیرا با عدد شروع شده است.

۳- در بین نام متغیر، نباید فاصله یا فضای خالی باشد. مثلا  a b اشتباه است و نمیتواند نام یک متغیر باشد. زیرا بین a و b فاصله است. ab درست میباشد.

۴- اسمی که برای متغیر انتخاب میکنید، نباید جزء کلمات کلیدی باشد، مانند Float، int و … به این دلیل که Fout یا int یک متغیر میباشند و نمیتوان آن ها را به عنوان اسم یک متغیر قرار داد.

ایجاد متغیر variable در C#
 

در نتیجه، متغیر یک محل ذخیره سازی است. همانند هارد کامپیوتر شما که اطلاعاتی را درون آن قرار میدهید. با توجه به نوع متغیر، میتوان دریافت که این متغیر چه نوع کاربردی دارد و چه نوع مقداری میتواند درون این متغیر قرار بگیرد. در جلسه قبل با متغیر های int، float، String، char، bool اشنا شدیم. با کلیک بر روی این لینک، میتوانید جلسه قبل را مرور کنید.

هدف از این جلسه این بود که تنها با مفهوم متغیر یا variable آشنا شویم. در جلسه آینده، به طور کامل با کاربرد متغیر int آشنا خواهیم شد. علاوه بر آن، تمامی نکات بالا را در محیط برنامه نویسی مرور خواهیم کرد.

با ما همراه باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *