معرفی IPv6

آدرس IP یا Internet Protocol Address

آدرس IP یا Internet Protocol Address یک نشانی عددی است که به هر یک از دستگاه ها یا کامپیوتر هایی که در یک شبکه ی کامپیوتری که بر مبنای TCP/IP عمل میکند اختصاص داده میشود. کامپیوتر ها برای انتقال اطلاعات و داده های خود به سمت سایر شبکه ها و دستگاه ها از آدرس های IP کمک میگیرند. بسته هایی که در شبکه جابه جا میشوند از آدرس IP مبداء و مقصد مشخصی برخوردار هستند و به همین دلیل هر بسته دقیقا به سمت کامپیوتر مقصد خود حرکت میکند.

در دنیای شبکه دو نسخه IP وجود دارد که امروزه در شبکه های کامپیوتری و اینترنتی از آن ها استفاده میگردد. IPv4 و IPv6 دو نسخه ای هستند که به عنوان آدرس های IP موجود در جهان مورد استفاده قرار میگیرند.

ipv6

IPv4 :

IPv4 یک آدرس ۳۲ بیتی است که هر بیت آن میتواند مقدار “صفر” یا “یک” را به خود اختصاص دهد بنابراین تعداد کل IPv4 ها (۲۳۲) میباشد. برای نمایش هرچه بهتر و راحت تر این آدرس، آن را به چهار بخش هشت بیتی تقسیم میکنند. هر کدام از این بخش ها را یک Octet مینامیم. اعداد موجود در هر Octet به صورت دسیمال یا دهتایی نمایش داده میشود. نمونه ای از یک IPv4 را در زیر مشاهده میکنید.

۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۱

 

اولین بار وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا ) United States Department of Defense یا DoD ( شبکه های کامپیوتری و IPv4 ها را برای مقاصد نظامی طراحی کرد و مورد استفاده قرار داد. تا آن زمان هیچکس فکر نمیکرد که پس از آن شبکه های کامپیوتری و اینترنت، به این شکل در سرتا سر جهان فراگیر شوند. به همین خاطر این تعداد IPv4 برای استفاده ی همه ی شبکه ها و دستگاه ها کافی نبود.

راهکار های زیادی ارائه شدند تا به وسیله ی آن ها بتوان IPv4 ها را به گونه ای بسط داد تا همه ی شبکه ها و دستگاه ها بتوانند از آن ها استفاده کنند. از جمله این راهکار ها میتوان به استفاده از مفاهیم “Class Full” ، “Class Less” ، “دسته بندی IP ها به دو گروه Public و Private ” ، “NAT” و … اشاره نمود.

با وجود همه ی این راه حل ها تعداد IPv4 ها در سال ۲۰۱۳ به اتمام رسید و IPv4 هایی را که ما امروزه در اختیار داریم و از آن ها استفاده میکنیم بین دستگاه ها و شبکه ها به طور مداوم در حال جابه جا شدن هستند. برای حل این مشکل به صورت اساسی و حرفه ای IPv6 ها تولید شدند. در ادامه درباره ی IPv6 ها بیشتر توضیح میدهیم.

در دوره ی Network+ مفاهیم IP و IPv4 به طور کامل آموزش داده شده است. برای دریافت مطالب این دوره اینجا کلیک کنید.

 

IPv6 :

IPv6 یک آدرس ۱۲۸ بیتی است که هر بیت آن میتواند مقدار “صفر” یا “یک” را به خود اختصاص دهد بنابراین تعداد کل IPv6 ها (۲۱۲۸) میباشد. برای نمایش هرچه بهتر و راحت تر این آدرس، آن را به ۸ بخش شانزده بیتی تقسیم میکنند. هر بخش از چهار عدد هگزادسیمال تشکیل شده است. نمونه ای از یک آدرس IPv6 را در زیر مشاهده میکنید.

۲۰۰۱:۰DB8:0234:AB00:0123:4567:8901:ABCD

ipv6 چیست

تعداد IPv6 ها به اندازه ای است که اگر در هر متر مربع از کره ی زمین ده هزار کامپیوتر وجود داشته باشد میتوان به همه ی آن ها یک IPv6 یکتا اختصاص داد.

در جلسات آینده بیشتر به موضوع IPv6 میپردازیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *