معرفی Nano Server در ویندوز سرور ۲۰۱۶

معرفی Nano Server در ویندوز سرور ۲۰۱۶ :

اولین نسخه هایی که از ویندوز سرور به بازار عرضه شدند به صورت Graphical کار میکردند و اصطلاحا آن ها را Desktop Experience مینامیدند.  پس از آن شرکت مایکروسافت نسخه ی جدیدی را تحت عنوان نسخه ی Core روانه ی بازار کرد که از حجم کمتری نسبت به نسخه ی Desktop Experience برخوردار بود چراکه از محیط گرافیکی برخوردار نبوده و میبایست از Powershell برای انجام دستورات در آن استفاده کرد.

در سال ۲۰۱۶ نیز همراه با ویندوز سرور ۲۰۱۶ قابلیتی به نام Nano Server ارائه گردید که انقلابی را در بحث ویندوز های سرور به وجود آورد.

در تصویر زیر میتوانید انواع این نسخه ها را مشاهده و با یکدیگر مقایسه کنید.

nano server چیست

مطابق شکل حداقل فضای لازم برای نصب یک ویندوز سرور Desktop Experience ، ۱۰٫۴ GB میباشد. علاوه بر آن ممکن است تعداد Patch هایی که سالانه برای آن ارسال میشود به ۲۳ نیز برسد.

همچنین این نسخه دارای ۳۴ پورت باز میباشد که به همین دلیل بسیاری از Attack ها را متوجه ویندوز سرور کرده و مشکلات امنیتی را بیشتر میکند. همه ی این ها باعث میشود که تعمیر و نگهداری ویندوز سرور Desktop Experience دشوارتر انجام گیرد.

اما همانطور که مشاهده میکنید فضای لازم برای نصب نسخه ی Core فقط ۶٫۵ GB میباشد که نسبت به نسخه ی Desktop Experience حجم بسیار کم تری را اشغال میکند. همچنین این نسخه تعداد پورت باز کمتری را نسبت به نسخه ی Desktop Experience دارا میباشد که در نتیجه امنیت بیشتری را متوجه خود میکند. با توجه به ویژگی های ذکر شده تعمیر و نگهداری آن نیز راحت تر میباشد.

در صورتی که ویژگی و قابلیت های Nano Server را مورد بررسی قرار دهیم متوجه تفاوت بسیار زیاد این نسخه با دو نسخه ی قبلی خواهیم شد. همان گونه که در تصویر بالا مشاهده میکنید تنها ۴۱۰ MB فضا برای نصب و راه اندازی آن لازم است و در مقایسه با دو نسخه ی قبلی تعداد پورت باز کمتری را دارا میباشد. به همین خاطر این نسخه هیچ احتیاجی به تعمیر و نگه داری ندارد چراکه در صورت بروز هرگونه مشکل در کمتر از پنج دقیقه مجددا آن را نصب میکنیم.

Nano Server برای شبکه های ابری طراحی شده و ذاتا به صورت Virtual میباشد. یکی دیگر از دیگر تفاوت های Nano Server با دو نسخه ی قبلی بحث نصب و راه اندازی آن است. Nano Server تنها به صورت Virtual قابل نصب است و نمیتوان به صورت فیزیکی نیز آن را نصب نمود. همچنین این نسخه تنها بر روی سیستم هایی نصب خواهد شد که قابلیت Hyper-V بر روی آن ها وجود داشته باشد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *