c++ چیست ؟

C++ یک زبان برنامه نویسی است که از paradigm یا سبکهای مختلف برنامه نویسی پشتیبانی میکند.C++  نسخه توسعه یافته زبان C میباشد و بیشتر کدهای زبان C به راحتی میتواند در C++ کامپایل شود. در C++ از ویژگیهای مهمی که به C اضافه شده است میتوان به برنامه نویسی شی گرا ، سربارگذاری عملگرها، وراثت چندگانه و مدیریت خطاها اشاره نمود. توسعه C++ در سال ۱۹۷۹ آغاز شد و ۷ سال پس از زبان C به نمایش گذاشته شد. با وجود قدیمی بودن زبانهای C و C++ هنوز هم به صورت گسترده ای در نرم افزارهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. این زبانها برای ساخت هر چیزی از سیستم عامل گرفته تا نرم افزارهای توکار، برنامه های دسکتاپ و بازیها مورد استفاده قرار میگیرد.

در مقایسه با زبانهای جدید تر، برنامه های نوشته شده با C++ اغلب پیچیده تر میباشند و زمان بیشتری برای توسعه نیاز دارد. در عوض، C++ زبانی است که به شما اجازه میدهد که هم به صورت  level-High(نزدیک به زبان انسان) و هم به صورت low level (نزدیک به زبان ماشین) سخت افزار را تحت کترل خود قرار دهید. همچنین با پشتیبانی از سبکها یا پارادایم های مختلف برنامه نویسی از جمله رویه ای ، شی گرا یا عمومی، دست برنامه نویس را در انتخاب سبک مورد نظرش آزاد میگذارد.

برای اجرای کدهای C++ نیاز به یک کامپایلر داریم. کامپایلرها و محیط های برنامه نویسی (IDE) گوناگونی برای زبان C++ وجود دارند از بین معروفترین آنها میتوان موارد زیر اشاره نمود:

Turbo C

Turbo C++

Borland C++

Microsoft C++/C

زبان C++ وابسته به یک سیستم عامل نیست یعنی شما بعد از نوشتن برنامه خود به زبان  C++، اگر کد استانداری نوشته باشید میتوانید با توجه به سیستم عامل، کدتان را کامپایل کنید. میتوان کد C++ را در هر محیطی، مثال NotePad ویندوز و یا gEdit در گنو/لینوکس نوشته و بعد آن را بوسیله یک کامپایلر کامپایل کنیم، ولی برای راحتی کار ما میتوانیم از یک IDE مناسب، نیز بهره ببریم. البته در این سری آموزشی ما از راحتترین روش برای کامپایل کدها استفاده میکنیم.

در قسمت بعدی با طریقه نصب و پیکر بندی MinGW آشنا میشویم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *