MPLS و Leased Line چیست؟

MPLS چیست؟ Lease Line یا خط اجاره ای چیست؟ چه تفاوتی بین خطوط MPLS و خطوط Leased وجود دارد؟

 زمانیکه قصد برقراری ارتباط بین شعبه یا دفاتر شرکت یا سازمان خود را داریم، راهکارهای زیادی وجود داره که بسته به نیاز ما قابل پیاده سازی است. برخی از لینک های ارتباطی که برای این منظور استفاده می شوند خطوط Leased Line و همچنین سرویس MPLS می باشد ؛اینها از جمله سرویس های ارتباطی هستند که برای پیاده سازی ارتباطات شبکه های WAN استفاده می شوند.

MPLS چیست ؟

MPLS مخفف کلمات Multiprotocol Label Switching است و یک مکانیزم حمل داده به حساب می آید. داده های اطلاعاتی زمانیکه در MPLS منتقل می شوند به هر کدام از آنها یک Label یا برچسب اختصاص می یابد. به جای اینکه خود Packet اطلاعاتی در اینجا تست بشود ؛ فرآیند تصمیم گیری برای ارسال بسته های اطلاعاتی از طریق نگاه کردن به محتویات Label انجام می شود و به درون داده ها نگاه نمی شود. در هر نقطه یک Label جدید به Packet ما اضافه می شود که به روتر می گوید که چه کاری باید بر روی بسته اطلاعاتی تا زمانیکه به مقصد مورد نظر رسید انجام شود.

MPLS

MPLS برای این طراحی شده است که یک سرویس یکپارچه انتقال داده، برای هم مشتریان سرویس های Packet Switching و هم برای مشتریان سرویس های Circuit Based ارائه کند. استفاده از MPLS در ترافیک های مختلفی مانند Ethernet Frames ، ATM و شبکه های مبتنی بر IP امکانپذیر است و این قدرت انعطاف پذیری این پروتکل را می رساند.در حال حاضر MPLS به سرعت در حال جایگزین شدن با تکنولوژی های قدیمی است، مهمترین مزایای استفاده از MPLS این است که این پروتکل با کاهش درجه پیچیدگی ارسال بسته های اطلاعاتی ، تعدیل ترافیک و بالا بردن توسعه پذیری شبکه زیرساخت های ارتباطی متفاوتی را ارائه می دهد.

خط اجاره ای یا Lease Line چیست ؟

Lease Line یا خط اجاره ای در واقع یک خط تلفن دائمی است که بین دو نقطه از سرویس های مخابراتی در اختیار مشتریان قرار می گیرد. معمولا استفاده از Lease Line ها برای شرکت ها و سازمان هایی که دارای نقاط مختلف جغرافیایی در فرآیند های کاری خود هستند توصیه می شود. برای مثال اگر قرار باشد مجموعه آموزشی فرکیان تک که درشیراز قرار دارد یک شعبه اجرایی در تهران داشته باشد، برای برقراری ارتباط بین این دو شعبه بهتر است  از خطوط Lease Line استفاده شود.

Lease Line

اما برخلاف خطوط تلفن Dial Up و ارتباطاتی از این قبیل ، خطوط Lease Line همیشه فعال هستند، و بدون وقفه سرویس دهی می کنند. هزینه ای که برای اجازه خطوط Leased Line پرداخت می شود، بصورت یک مبلغ ثابت ماهیانه پرداخت می شود.

تقسیم کردن ارتباط در اصطلاح فنی Multiplexing گفته می شود. خطوط Lease Line بصورت گسترده ای توسط سازمان ها و شرکت ها برای مصارف اینترنتی بکار می روند. و دلیل آن نیز چیزی جز پهنای باند بالا و اختصاصی نمی باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *