مدل و اصطلاحات شبکه ای OSI

جلسه چهارده : مدل و اصطلاحات شبکه ای OSI

در این سری از آموزش های سیسکمو  میخواهیم با مدل و اصطلاحات شبکه ای OSI آشنا شویم به طور کلی در نقطه ای از تاریخچه مدل OSI ، بسیاری از مردم تصور می کردند که OSI در نبرد مدل های شبکه ای که قبلاً مورد بحث قرار گرفت ، پیروز می شود . اگر چنین اتفاقی رخ می داد ، به جای اجرای TCP/IP بر روی هر کامپیوتر ای در جهان ، آن کامپیوتر ها با OSI کار می کردند.

با این حال ، OSI در آن نبرد پیروز نشد . در حقیقت ، OSI به عنوان یک مدل جایگزین TCP/IP نمیشود ، اگرچه برخی از پروتکل های اصلی که توسط مدل OSI به آنها اشاره شده است ، هنوز وجود دارد .

در طول سالها بسیاری از مردم فکر می کردند مدل OSI در دنیای شبکه رایج می شود (بیشتر در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰) ، بسیاری از شرکت های سازنده و پروتکل ها از اصطلاحات مدل OSI استفاده کردند. این اصطلاح امروز نیز باقی مانده است. بنابراین ، در حالی که شما هرگز نیازی به کار با کامپویوتری ندارید که از OSI استفاده می کند ، اما برای درک اصطلاحات شبکه مدرن ، باید نکاتی در مورد OSI بدانید.

مقایسه اسامی و اعداد لایه OSI و TCP/IP

مدل OSI شباهت های زیادی با مدل TCP/IP از دیدگاه مفهومی دارد. دارای لایه هایی است و هر لایه مجموعه ای از توابع شبکه معمولی را مانند TCP/IP تعریف می کند ، هریک از لایه های OSI به پروتکل ها و استانداردهای متعددی اشاره دارند که توابع مشخص شده توسط هر لایه را پیاده سازی می کنند. در موارد دیگر (TCP/IP) ،  OSI پروتکل ها یا استانداردهای جدیدی ایجاد نکردند ، بلکه به پروتکل های دیگری که قبلاً تعریف شده بودند اشاره کردند . به عنوان مثال ، IEEE استانداردهای اترنت را تعریف می کند ، بنابراین  OSI وقت خود را برای تعیین نوع جدیدی از اترنت تلف نمی کنند . و به سادگی به استانداردهای اترنت IEEE اشاره میکند .

امروزه می توان از مدل OSI به عنوان استانداردی برای مقایسه با سایر مدل های شبکه استفاده کرد. شکل ۱ مدل هفت لایه OSI  را با مدل چهار لایه TCP/IP مقایسه می کند .

مدل OSI در مقایسه با مدل TCP/IP
شکل ۱ : مدل OSI در مقایسه با مدل TCP/IP

توجه داشته باشید که مدل TCP/IP که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد ، در سمت راست شکل ، دقیقا از نام لایه های  OSI استفاده می کند. عملکرد لایه ها به طور کلی با هم مطابقت دارند .

اگرچه امروزه از TCP/IP استفاده میشود ، ما تمایل داریم شما را با شماره گذاری لایه OSI آشنا کنیم. به عنوان مثال ، وقتی به پروتکل لایه application در شبکه TCP/IP مراجعه می شود ، از پروتکل به عنوان “پروتکل لایه ۷” یاد میشود. همچنین ، در حالی که  لایه application در TCP/IP در  OSI به session, presentation ،و لایه application تقسیم می شود اما در بیشتر مواقع ، کسی به این تمایز اهمیت نمی دهد .

اصطلاحات کپسوله سازی داده های OSI

مانند TCP/IP ، هر لایه OSI خدمات را از لایه پایین خود درخواست می کند. برای ارائه خدمات ، هر لایه از یک هدر و احتمالاً یک تریلر استفاده می کند. لایه پایین داده های لایه بالاتر را در پشت هدر قرار می دهد.

OSI از اصطلاح عمومی تری به جای frame, packet, و segment برای ارجاع به پیام ها استفاده می کند. OSI از اصطلاح  protocol data unit  (PDU) استفاده می کند. PDU بیت هایی را که شامل هدرها و تریلرهای آن لایه و همچنین داده های کپسوله شده است ، نشان می دهد. به عنوان مثال ، یک IP packet ، همانطور که در شکل ۲ نشان داده شده است ،در مدل OSI به صورت یک PDU ، به طور خاص یک Layer 3 PDU (L3PDU) نشان داده میشود .  زیرا IP پروتکل لایه ۳ است. OSI به Layer x PDU (LxPDU) اشاره می کند ، که x تعداد لایه است .

OSI Encapsulation و Protocol Unit
شکل ۲ : OSI Encapsulation و Protocol Unit
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *