Data Encapsulation

جلسه دوارده : Data Encapsulation

همانطور که از توضیحات نحوه عملکرد HTTP ، TCP ، IP و Ethernet مشاهده کردید ، هنگام ارسال داده ها ، هر لایه هدر مخصوص خود (و برای پروتکل های data-link ، یک تریلر) را به داده های ارائه شده توسط دستگاه بالاتر اضافه می کند. اصطلاح encapsulation  به فرایند قرار دادن هدر (و گاهی تریلر) در اطراف برخی داده ها اشاره دارد.

در آموزش های قبل در مثال های زیادی روند کپسوله سازی را مشاهده کردید . مثلا ، وقتی وب سرور لری محتویات صفحه اصلی را درون یک HTTP header قرار میداد .با اینکه  لایه Ethernet link بسته های IP را درون یک هدر و تریلر قرار داده است.

فرآیند ارسال داده توسط میزبان TCP/IP را می توان به عنوان یک فرآیند پنج مرحله ای در نظر گرفت. چهار مرحله اول مربوط به کپسوله سازی است که توسط چهار لایه TCP/IP انجام می شود و آخرین مرحله انتقال فیزیکی داده ها توسط میزبان است. در واقع ، اگر از مدل TCP/IP پنج لایه استفاده می کنید ، هر مرحله مربوط به نقش هر لایه است. مراحل در لیست زیر خلاصه شده است:

  • مرحله 1. داده ها را درون هدر لایه application ایجاد و بسته بندی کنید . به عنوان مثال ، پیام HTTP OK را می توان در یک HTTP header و به دنبال بخشی از محتویات یک صفحه وب برگرداند .
  • مرحله 2. داده های ارسال شده توسط لایه application را در یک هدر لایه transport  قرار دهید. برای برنامه های کاربر نهایی ، یک هدر TCP یا UDP معمولاً استفاده می شود.
  • مرحله 3. داده های ارسال شده توسط لایه transport در داخل هدر لایه Network (IP) را بسته بندی کنید . پرتوکل IP آدرس های IP که هر کامپیوتر را به طور منحصر به فرد شناسایی می کند ، تعریف می کند.
  • مرحله 4. داده های ارائه شده توسط لایه Network را در داخل هدر و تریلر لایه data-link قرار دهید. این لایه هم از هدر و هم از تریلر استفاده می کند.
  • مرحله 5. انتقال بیت ها (Transmit the bits). لایه فیزیکی یک سیگنال را روی محیط برای انتقال فریم کد می کند.

اعداد در شکل 1 مطابق با پنج مرحله در لیست زیر است که مفاهیم یکسانی را به صورت گرافیکی نشان می دهد . توجه داشته باشید که چون لایه application اغلب نیازی به اضافه کردن هدر ندارد ، شکل نیز هدری به لایه application اضافه نمیکند ، اما لایه application گاهی اوقات نیز یک هدر اضافه می کند .

پنج مرحله از Data Encapsulation در TCP/IP
                                 شکل 1 : پنج مرحله از Data Encapsulation در TCP/IP

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *